Azonosították a gyermekkori agydaganat génjét
Amerikai orvosok azonosították azt az örökletes genetikai mutációt, amely a gyermekkori agydaganat okozója, derül ki egy vasárnap közzétett tanulmányból. A felfedezés alapján genetikai tesztet végezhetnek a veszélyeztetett családoknál.
Mivel ugyanazokról a génekről van szó, amelyeket korábban felnőttkori agy- és tüdőrákkal is összefüggésbe hoztak, így a gén elnyomására kifejlesztett kísérleti gyógyszereket a gyermekeknél is kipróbálhatják. Az egyik ilyen gyógyszerrel már kezdeti klinikai próbákat végeznek. A kisgyerekek esetében nagy előny lesz, hogy a gyógyszer felnőttek esetében már biztonságosnak bizonyult.
Ez a rák, a neuroblasztóma viszonylag ritka, a gyermekkori rákos halálesetek 7 százalékát okozza. Viszont rejtélyes betegség, mert a lefolyása sokféle. Van úgy, hogy nagyon kis gyerekeknél jelentkezik, majd kezelés nélkül is megszűnik. Más változatai a nagyobb gyerekeknél fordul elő, és nagyon agresszív lehet.
A Philadelphiai Kórház gyermekrák-kutatási intézetének orvosai megállapították, hogy a 2. kromoszóma ALK-génje okozza a daganatot. A veszélyeztetett gyermekeknél egyszerű ultrahangos, illetve vizeletvizsgálattal nagyon korai stádiumban kimutatható a rák, így gyorsan el lehet kezdeni a kezelést.
A felfedezésről az amerikai kutatók a Nature című brit tudományos lapban közöltek beszámolót.
(FH)