Milyen hatással van a szervezetre egy kemoterápiás kezelés?
A hagyományos kemoterápiás szerek alapvetően sejttoxikusak, tehát nem csak egy bizonyos daganatsejtre, és nem csak a rosszindulatú sejtekre vannak hatással. A kemoterápiás szerek a gyorsan osztódó sejteket veszik célpontba, ebből ered számos, közismert mellékhatásuk is.
Ez azt jelenti, hogy károsítják az egészséges sejteket is, elsősorban a csontvelői sejteket (melynek mellékhatása a vérszegénység, fertőzésekre való fogékonyság, vérzékenység), az emésztőrendszer sejtjeit (nyálkahártya-károsodást okozva a szájüregben, hasmenést okozva), gyakran a májsejteket és a hajhagymákat érintve (ezért vezet hajhulláshoz sok kemoterápiás szer).
A legtöbb kemoterápiás készítmény nem egy adott daganatra specifikus, viszont sok esetben egyszerre több gyógyszer is hatással lehet egy tumorra, ezért a kemoterápiás kezelés során általában kombinációban kapják a betegek a kezelést. Ez azt jelenti, hogy gyakran egyszerre 3-4 citotoxikus gyógyszer alkalmazására is sor kerül.
Ismételt kezelések
A daganat kezelése nem egy alkalommal adott infúzióból áll, hanem ciklikusan ismételve szükséges támadást indítani a daganatszövet ellen. Ezek a ciklusok pár hetes vagy havi ismétlésekkel történnek, és gyakran 6-8 ciklus adására is szükség lehet.
Daganattípustól függően az egy alkalommal adott kemoterápiás kezelés egy napos is lehet, de tarthat akár egy hétig is. Minden kezelést követően időt kell hagyni a regenerálódásra, amikor a gyorsan osztódó, de egészséges sejtek újra elszaporodhatnak, de nem lehet hosszú a szünet, nehogy a daganatos sejteknek is idejük legyen a gyors osztódásra. Tehát egy kezelési ciklust 2-4 hét szünet követ, majd újra akár 6-8 alkalommal kell ismételni a kezelést.
Közben a beteg állapota és a daganat „reakciója” határozza meg a folytatást. A kezelőorvos vagy orvos csapat (onko-team) ezért azt vizsgálja a betegnél a terápia ciklusai között, hogy jól reagál-e a kezelésre vagy változtatni kell a gyógyszereken. Az időközi vizsgálat (rendszerint vérvizsgálat és képalkotó vizsgálatok kombinációja) segítségével felmérhető a daganat kemoterápiára való válasza. Szükség esetén más gyógyszerek is adhatóak, vagy a meglévőek dózisa módosítható. Felnőtteknél a szükséges citotoxikus gyógyszer dózisát testfelszín szerint kalkulálva adják meg, figyelembe véve a beteg máj- és vesefunkcióját, életkorát és általános állapotát.
A kemoterápia mellékhatásairól
A mellékhatások két csoportra oszthatóak, az azonnali és a késői mellékhatásokra.
Azonnali általános és gyakran jelentkező mellékhatások:
- hányinger, hányás
- étvágytalanság
- hasmenés (bélsejt-károsodás miatt)
- láz, fertőzések, vérszegénység, vérzékenység (a csontvelő és immunrendszer károsodása miatt)
- hajhullás (ideiglenes, sokszor sokkal erősebb és gyakran göndör hajszálak nőnek vissza)
- rossz közérzet, fáradékonyság
- veseelégtelenség (a széteső daganatsejt miatt)
- allergia
- bőrtünetek
- fokozott véralvadás: trombózis, tüdőembólia
Késői mellékhatások melyek dózisfüggőek is, de az adott beteg egyéb jellemzőitől függően alakulnak ki:
- másodlagos daganatok
- sterilitás, anovuláció
- szexuális zavarok
- terhesség esetén teratogén hatás (magzatkárosító tényező)
- perifériás idegbántalom
- szívelégtelenség
- endokrin zavarok
- krónikus tüdőbetegség
- máj- vagy vesekárosodás
- halláskárosodás
Tovább
- Daganatterápia - Melyik kezelés jöhet szóba?
- Hogyan éljük túl a várakozással és a bizonytalansággal járó időszakot daganatos megbetegedések esetén?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus