A vastagbélrák tünetei

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Balázs Anna frissítve:

A vastagbélrák és végbélrák a tüdőrákot követően a második leggyakoribb oka a daganatos halálozásoknak, hazánkban és világszerte egyaránt egyre nő a betegek száma. Ismerje fel a vastagbéldaganat korai tüneteit!

A vastagbélrák téma cikkei

A betegség megértése
1. A vastagbélrák tünetei
2. Rákmegelőző állapot: a vastagbélpolip
3. A vastagbélrák rizikófaktorai
4. A vastagbélrák kivizsgálása, szűrése

Élet betegséggel
5. A diagnózis lelki feldolgozása
6. A vastagbéldaganat szövettani típusai, stádiumai
7. A vastagbélrák kezelési lehetőségei
8. Élet a bélrák diagnózisa után
9. Kontrollvizsgálatok bélrákon átesett betegeknek

Megelőzés
10. A táplálkozás szerepe a vastagbélrák kialakulásában
11. Mit tehetünk a megelőzés és kiújulás ellen?

A vastagbél nyálkahártyájából kiinduló rosszindulatú daganatot nevezzük vastagbélráknak, orvosi szakkifejezéssel kolorektális ráknak (colorectalis carcinoma). A daganat lassan fejlődik ki, és a modern célzott terápiáknak köszönhetően korai stádiumában aránylag jól gyógyítható, ennek ellenére a késői felismerés miatt a vastagbélrák és végbélrák előfordulása az egész világon rohamosan nő.

Magyarországon ez a növekedés kiugró: míg ötven évvel ezelőtt tizenöt megbetegedés jutott 100 000 lakosra, napjainkban ez a szám ötvenkilenc. Ezzel jelenleg a második legnagyobb számban előforduló daganatos halálok hazánkban, a nem dohányzó emberek esetében pedig az első. Évente kb. 5000 beteg hal meg vastag- vagy végbélrákban.

A betegség fiatal korban ritka, a betegek száma 50 éves kor fölött nő meg. A vastagbélrák azonos arányban fordul elő mindkét nemben, míg a végbélrák a férfiak esetében gyakoribb.

Melyek a vastagbélrák tünetei?

Mivel a vastagbélrák a korai szakaszban nem feltétlenül jár egyértelmű tünetekkel, 50 éves kor fölött mindenkinek ajánlott a szűréseken való részvétel. A vastagbéldaganat jellemzően lassan, esetenként 10-15 év alatt fejlődik ki, ezért alapesetben - amennyiben nem jelentkeznek a daganat korai tünetei - 10 évente elég lenne részt venni vastagbélszűrésen.

A vastagbél anatómiája

A vastagbél az emésztőrendszer utolsó szakaszát jelenti. Hozzávetőlegesen másfél méter hosszú, benne történik a béltartalom maradék víztartalmának visszaszívása, és itt alakul ki a széklet.

A vastagbelet hat szakaszra oszthatjuk. A has jobb oldalán helyezkedik el a vakbél és a felszálló szakasz, melyet a haránt szakasz követ. A has bal oldalán húzódik a vastagbél leszálló szára, amely a szigmabéllel folytatódik, végül a vastagbél utolsó szakaszával, a végbéllel végződik.

A végbél anatómiai értelemben a vastagbélhez tartozik, annak utolsó szakaszát jelenti, a vastagbélrák és a végbélrák lefolyása is egymással rokon. Ennek ellenére a végbélrák olyan sajátosságokat mutat (tünetek, előfordulás), ami miatt külön cikkben tárgyaljuk.

A vastagbélrák korai tünetei

Hasmenés és székrekedés váltakozása. A vastagbélrák jellegzetes tünete a székelési szokások (egyéb diétás változások nélkül bekövetkező) változása. A beteg azt tapasztalja, hogy addigi rendszeres székelési szokásai felborultak (ritkább vagy sűrűbb lett a székletürítés), illetve székrekedéses és hasmenéses időszakok váltogatják egymást. A betegek haspuffadásról és nehezen meghatározható hasi fájdalomról panaszkodhatnak. A tünetek között jelentkezhet émelygés, rossz közérzet.

Fontos tudni, hogy a hasi fájdalom, vastagbélfájdalom nem tartozik a vastagbélrák vezető tünetei közé, így fájdalom nélkül is érdemes részt vennie vastagbéltükrözésen vagy más kivizsgáláson, amennyiben székelési szokásaiban változást tapasztal.

Székletvér. Vastagbélrákra utaló tünet lehet, ha a székletben vér található. Véres székletet ugyanakkor más betegség is okozhat, leggyakrabban az aranyér miatt kerülhet vér a székletbe, azonban érdemes a vastagbélrákot is kivizsgáltatni ebben az esetben. Az aranyér kellemetlen, de a hosszú távú kilátások szempontjából természetesen jóval veszélytelenebb, mint a belek vérzését okozó daganatok vagy a gyulladásos elváltozások.

A véres széklet nem feltétlenül a szabad szemmel is látható élénkpirost vért jelenti. Olykor - a vér kis mennyisége miatt - csak laboratóriumban vagy patikában kapható teszt segítségével mutatható ki a székletvér jelenléte. Jelentősebb vérzés esetén a vastagbélből eredő vér megalvadva sötét színűre, feketére festi a székletet. A még nem alvadt, élénkpiros vér rendszerint inkább a végbél érintettségét jelzi.

Vérszegénység, kimerültség. Figyelemfelhívó szerepe lehet a belek vérzése miatt kialakuló vérszegénységnek. A betegek gyakran vérszegénység miatt kerülnek orvoshoz kivizsgálásra, így derül fény a vastagbéldaganatra. A tünetekhez sok esetben egyéb okkal nem magyarázható, jelentős fokú testsúlyvesztés is társul, amit állandó fáradtság, kimerültségérzés is kísér.

Vastagbélrák kialakulása, áttétek

Kapcsolódó A vastagbéldaganat szövettani típusairól, stádiumairól és a túlélési esélyeiről itt írtunk részletesen

A vastagbél felszálló és a leszálló szakaszának daganatai eltérő típusú tüneteket okoznak

A felszálló szakasz tumorai gyakrabban véreznek, így véres székletet is gyakrabban okoznak. A leszálló szakasz és a szigmabél tumorai inkább a béltartalom továbbhaladásának zavarát, így a székelési szokások megváltozását okozzák. Ezek a tünetek természetesen nem szükségszerűen jelentkeznek tiszta formában, kizárólag a tünetek alapján nem lehet a rákot diagnosztizálni és a tumor pontos helyét megmondani.

A vastagbéldaganat áttétei és tünetei előrehaladott stádiumban

A vastagbélrák korán képez áttéteket: a nyirokutakon keresztül továbbterjedhet a közeli nyirokcsomókba, a véráram közvetítésével pedig a májba, a tüdőbe, az agyba. A szomszédos szervek felé közvetlenül képez áttétet (metasztázist). Éppen ezért fontos a daganat korai tüneteinek felismerése. Sajnos szűrés és kivizsgálás nélkül sok esetben csak kései stádiumban és áttét esetén ismerjük fel a vastagbélrákot. Ebben az esetben előfordulhat, hogy nem a vastagbéldaganat tünetei jelentik az első figyelmeztető jelet, hanem pl. már a májáttét által okozott tünetek.

Amennyiben a daganat olyan méretet ér el, hogy akadályozza a széklet továbbjutását a bélrendszerben, krónikus székrekedés vagy bélelzáródás alakulhat ki. Forduljon orvoshoz, amennyiben heti három alkalomnál ritkábban van kemény széklete. Bélelzáródás esetén a széklet hiányához puffadás, hasfeszülés és bélgörcs társulhat. Ebben az esetben haladéktalanul keressen fel orvost, mivel ez súlyos, azonnali sebészi beavatkozás nélkül akár az életet veszélyeztető állapot is lehet.

A hasi fájdalom vagy a nagyobb mennyiségű székletvér szintén az előrehaladottabb állapotra lehet jellemző, habár az esetek többségében nem vastagbélrákra utalnak ezek a panaszok.

Orvos válaszol Vastagbélrákra utalnak a tüneteim ilyen fiatalon? - Szakorvosunk válasza

Teszt Mennyi az esélye a vastagbélrák kialakulásának?

Dr. Kónya Judit, családorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos
Lektorálta: Dr. Balázs Anna onkológus, Onkomplex

Cikkajánló

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szondy Klára

Dr. Szondy Klára

Onkológus, Pulmonológus

Budapest