Paraneoplázia: daganatos betegségre utaló nem specifikus tünetek
A rosszindulatú daganatok előfordulása rendkívül gyakori, ezért a szervspecifikus tüneteikről számtalan információt olvashatunk, azonban a paraneopláziás panaszokról kevesebbet. Mit nevezünk paraneopláziának? Milyen tüneteket okozhat, és miért fontos a paraneoplázia felismerése?
Mi az a paraneoplázia?
A rosszindulatú betegségek következtében kialakuló „távoli” tüneteket paraneopláziáknak nevezzük. Ezek a panaszok nincsenek összefüggésben az adott szerv megbetegedésével, hanem a daganatos folyamat következményeként (pl. a daganat által termelt hormonok, fehérjék hatására) alakulnak ki a test bármely területén.
Milyen tünetek utalhatnak paraneopláziára?
A paraneopláziás panasz jellege függhet a daganat típusától és elhelyezkedésétől, és a beteg fizikai állapotától (pl. van-e más fennálló betegsége), de legtöbbször olyan tünetekről beszélhetünk, amelyek pusztán a daganatos betegséget jelzik csak, és nem specifikusak.
Egyes paraneopláziás tüneteket B-tüneteknek is nevezünk, ilyenek az éjszakai izzadás, láz, fogyás, de egyesek a bőrviszketést, fáradtságot is ide sorolják. Érdekes, de ritka tünet pl. a Hodgkin-kórban az alkoholfogyasztás után perceken belül jelentkező fájdalom, amelyet Hodgkin-kórra jellegzetesnek tartanak.
Az alábbi tünetek utalhatnak paraneopláziára:
- gyengeség,
- étvágycsökkenés,
- hőemelkedés vagy láz,
- indokolatlan fogyás,
- éjszakai izzadás,
- polineuropátiához társuló zsibbadás,
- kettős látás,
- érzészavar,
- szédülés,
- egyensúlyzavar,
- izomgyengeség,
- izom- és ízületi fájdalom,
- bőrtünetek (pl. sötét elszíneződések a bőrön, rendellenes szőrnövekedés, bőrviszketés),
- dobverőujj,
- rendszeres hasmenés,
- émelygés, hányinger,
- vérszegénység vagy az ellenkezője: fokozott vörösvértestszám,
- mélyvénás trombózis,
- tüdőembólia,
- felületes vénák gyulladása,
- szénhidrátanyagcsere-zavar,
- magas vérnyomás,
- egyéb endokrinológiai tünetek (pl. magas kalcium-, alacsony nátriumszint).
Fontos!
A fent említett tünetek pár paraneopláziára is utalhatnak, sok esetben nem paraneopláziák, hanem jellemzően egyéb szervi megbetegedés hatására fellépő panaszok. Tehát bármely tünet esetén érdemes a háziorvosához fordulnia, amennyiben pedig több tünet együttesen lép fel – az említett B-tünetek –, akkor ne késlekedjen mindezt jelezni kezelőorvosa felé!
Miért fontos felismerni a paraneopláziák tüneteit?
Előfordul, hogy a paraneopláziás tünetek hamarabb jelentkeznek, mint a rosszindulatú daganatok szervspecifikus tünetei, ezért a paraneopláziás tünetek minden esetben alapos kivizsgálást igényelnek, hiszen ilyenkor gondolni kell a daganatos betegségek fennállásának eshetőségére is.
Tovább A leggyakoribb daganatok első tünetei
Szerző: Sándor Judit, újságíró
Forrás: doktorGO
Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos