Nyálmirigyek tumoros megbetegedései
A nyálmirigyek tumoros elváltozásai ritkák, ám mint minden szervben, itt is előfordulhatnak rosszindulatú és jóindulatú elváltozások is. Mik lehetnek a gyanút keltő tünetek, amik észlelésekor minél előbb orvoshoz kell fordulni?
Az összes daganatféleségek 1-2%-a fordul elő a nyálmirigyekben, viszont az előforduló tumorok 80%-a a fültőmirigyben (glandula parotis) található. Ezekben az esetekben kiindulhatnak a mirigyből, illetve a kivezető cső hámsejtjeiből is. Növekedésük lassú, sokszor csak mellékleletként kerülnek detektálásra. Tartalmazhatnak porc vagy csontszerű elemeket is.
Hol alakulhatnak ki nyálmirigytumorok?
A kis nyálmirigyekből kiinduló daganatos elváltozások megjelenhetnek a szájnyálkahártyán, palatumon, uvulán, a nyelv hátsó gyökén, a gégében. A szájpadon a leggyakoribb (50%).
A nyálmirigydaganatok típusai és tüneteik
Jóindulatú (benignus) daganatok
Ide sorolhatók:
- adenomák,
- papillomák és
- a Warthin-tumor, valamint
- a pleomorph adenoma
A jónidulatú daganatok rosszindulatúvá alakulhatnak! Lassan növekednek, fájdalmatlanok.
Rosszindulatú (malignus) tumorok
Minden carcinoma, pl.:
- parotis carcinoma,
- carcinoma sublingulae,
- carcinoma submandibulare stb.
Sokszor gyors a növekedésük, nem mobilak, fájdalmasak, idegbénulás előfordulhat, a bőrön képes áttörni, váladékozhat, vérezhet, mellette kóros nyirkcsomók tapinthatók. Tünete lehet még duzzanat, nyakinyirokcsomó-duzzanat, rosszabb esetben arcidegbénulás. A műtéti kezelés után kiújulhat, távoli metasztázist képezhet.
Etiológiai tényezők: a rosszindulatú tumorok kialakulásában szerepet játszhat az UV-sugárzás, gamma-sugárzás, azbeszt, ólom, kerozin, tisztítószerek, dohányzás, hajfestékek.
Diagnosztika
Mind a jó-, mind a rosszindulatú tumorok felismerése fogszakorvosi, maxillofaciális sebészeti, szájsebészeti vagy fül-orr-gégészeti vizsgálattal történhet, az alábbi képalkotó eljárásokat igénybe véve: biopsziavétel, szövettani vizsgálat, kontrasztanyagos CT, MRI, PET-CT.
Kezelés
Rosszindulatú daganat esetén sebészeti eljárások, kemoterápia vagy sugárkezelés is szóba jöhet.
Jóindulatú tumor esetében, amennyiben zavaró a páciens számára, sebészi eltávolítás történhet.
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos