Nem véd meg a ráktól sem a C-, sem az E-vitamin
Sokan úgy vélik, a daganatos megbetegedések idején szedett nagy mennyiségű C- vagy E-vitaminnal a daganat növekedését meg lehet állítani. Sokan szedik ezt a két népszerű vitamint táplálékkiegészítőként, azt remélve, hogy ezáltal védve lesznek a daganatok kialakulásával szemben.
Egy amerikai orvosi folyóirat (Journal of the American Medical Association, JAMA) egy korábbi kutatásában több mint 14 ezer középkorú, 50 éves vagy idősebb férfi vett részt. A vizsgálat elrendezése is meggyőző, hiszen kettős vak és placebó-kontrollált volt, azaz sem a vizsgáló orvos nem tudta, hogy valódi hatóanyag vagy placebó-e, amit a beteg kap, a kiértékelésnél pedig a valós hatóanyagot kapott betegek adatait a placebót kapó betegek adataihoz hasonlították. A prosztata karcinóma és több felismerhető rosszindulatú daganat kialakulásának vonatkozásában értékelték az eredményeket.
A vizsgálat időszak tíz évet ölelt fel, összesen 1008 esetben alakult prosztata rosszindulatú daganata és 1943 volt az összes rosszindulatú daganatos eset száma. Az E- vagy C-vitamint és a placebót szedő csoportban közel akkora volt a prosztata vagy egyéb rákos betegség előfordulásának aránya. Sem a vastag- és végbéldaganatok, tüdődaganatok esetében nem sikerült igazolni a C- vagy E-vitamin védő hatását.
Egy korábbi kutatásban (SELECT) ugyancsak azt találták, hogy az E-vitamin sem külön, sem a szelénnel kombinációban szedve nem csökkenti a prosztatarák kialakulásának kockázatát.
Nem védenek meg a vitaminok
Az eredmény megerősít abban, hogy daganatos betegek esetében a két népszerűvitamin, a szintetikus E-vitamin és C-vitamin szedésétől nem várhatunk eredményt, sőt használatukkal a daganatos betegség kialakulásának esélyét sem tudjuk csökkenteni.
A folyóirat vezércikke az étrendkiegészítők helyett az egészséges, természetes vitaminokban gazdag étrendet szorgalmazza. Leszögezik: "ideje lenne felhagyni azzal a gondolattal, hogy a prosztataráktól védő táplálkozást imitálni lehet étrend-kiegészítő molekulákkal".
A szintetikus aszkorbinsav és E-vitamin nem tartalmazza a természetes vitaminforrásokban meglévő kofaktorokat, például flavonoidokat, enzimeket, koenzimeket stb. Akkor lenne teljes a kép a vitaminok szerepéről, ha a természetes vitaminok fogyasztásának függvényében is vizsgálnák a daganatos betegségek előfordulási gyakoriságát. Nehezíti ezt, hogy a természetes vitaminok mennyisége nem mérhető olyan egyszerűen, mint az előállított vitaminoké.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos