Miért csak egyes esetekben lassítja a kevesebb evés a daganat növekedését?
Egy évszázada tudott dolog, hogy a korlátozott táplálkozás lassítja egyes daganatok növekedését, de eddig nem ismerték ennek az okát: a kutatóknak most sikerült kideríteniük egy enzim szerepét, amelynek az aktiválódása fékezi a kevesebb evés hatását.
Az egyesült államokbeli Massachusettsi Technológiai Intézet (MIT) két munkatársa, Nada Kaalany és David Sabatini egereknél tanulmányozta a korlátozott táplálkozás hatását egyes daganatos betegségekre, így az agydaganatra, a vastagbél-, a prosztata- és a különböző emlőrákos megbetegedésekre. A tanulmány eredményeit a Nature című folyóirat szerdai számában ismertették.
A kutatók megállapították, hogy bizonyos daganatok (a vastagbélrák és kétfajta emlőrák) esetében lassult a növekedés a visszafogott táplálkozás esetében, míg más esetekben, így a prosztata-, az agy- és egyfajta emlőráknál a kevesebb evésnek nem volt hatása a rákos sejtek burjánzására.
A tudósok megállapították, hogy a hatás elmaradását a foszfatidilinozitol-3-kináz (PI3K) aktiválódása okozta. Ez az enzim fontos szerepet játszik a rákos sejtek burjánzásában, és az aktiválódásának különböző szintje miatt a szervezet különbözőképpen reagál a táplálék csökkenésére.
"A PI3K aktiválódását módosítva az élelmiszerkorlátozással szemben ellenálló tumort arra érzékeny tumorrá lehet átalakítani" - állítják a kutatók.
(MTI)