Ez nem eutanázia!? Az onkológus a morfium használatáról
"A halálos betegeknél (pl. ha valaki rákos, és a végstádiumban van) megszokott eljárás, hogy napi több adag morfiummal csillapítják fájdalmait? A morfium ezeknél az embereknél légzésbénulást okoz. Ez nem eutanázia?" - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Tisztelt Kérdező!
Kérdése úgy hangzik, mintha azt sugallná, hogy a morfium megölné a szerencsétlen haldokló, végstádiumban lévő daganatos betegeket.
Úgy kérdez, hogy "ez nem eutanázia"? Először is: eu szóösszetételekben azt jelenti, hogy helyes, jó. A thanatos azt jelenti, hogy halál. Tehát valamilyen "kegyes halálról" van szó igazából, az elkerülhetetlen halálhoz vezető legkíméletesebb útról.
Sok-sok ember azt gondolja - helytelenül - , hogy az eutanázia a betegek megölését (halálának sürgetését) jelenti. Ez tévedés. A haldoklót nem lehet meggyógyítani. Magára is hagyhatnánk az őrületes fájdalmaktól kínzott beteget, de ez nem fér össze a kultúrált társadalmak elveivel.
Mivel nem tudjuk megggyógyítani, és erős fájdalmai vannak, akkor a neki legmegfelelőbb fájdalomcsillapítást kell alkalmazni. Ebben mai napig is fontos szerepet játszanak az opioidok, a természetes mák-eredetű anyagok, illetve a szintetikus vegyületek: morfin, methadon, oxycodon, hydromorfon, fentanyl, buprenorfin, stb.
Mint minden valóban hatásos molekulának ("hatóanyagnak"), ezeknek is vannak hatásai és mellékhatásai. A cél az, hogy a legteljesebb fájdalomcsillapítást, a legkevesebb mellékhatással alkalmazzuk X. Y. betegnek a legkényelmesebb módon.
Nem célja az orvoslásnak, hogy a mellékhatásként ismert légzés-depressziós mellékhatást használja fel a betegek elpusztítására.
Az eutanázia más kérdés, igen bonyolult etikai, társadalmi, jogi, vallási, lélektani vitaanyagokkal.
WEBBeteg - Dr. Nagykálnai Tamás onkológus
A passzív eutanázia fogalma és szabályozása hazánkban |
Az orvostudomány rendkívül gyors fejlődése mellett szinte „bármeddig” képesek életben tartani egy beteget. Az orvosok erre esküt is tesznek, hogy tudásukhoz mérten senkit sem hagynak meghalni. Amíg a beteg tudatánál van és képes felelős döntést hozni (cselekvőképes), jogilag nyilatkozhat, hogy nem kér bizonyos kezeléseket. Az életfenntartó vagy életmentő beavatkozás visszautasítására – szigorú alaki feltételek betartása mellett – lehetőség van, ha a beteg olyan súlyos betegségben szenved, amely az orvostudomány mindenkori állása szerint gyógyíthatatlan, és rövid időn belül – megfelelő egészségügyi ellátás mellett is – halálhoz vezet. |