Egészséges életmóddal csökkenthető a gyomorrák kockázata
Különösen a nők körében csökkent a gyomorrákos esetek - állapították meg Nagy-Britanniában a legfrissebb egészségügyi statisztikák alapján. A kutatók a biztató tendenciát a lakosság egészségesebb életmódjával magyarázzák. Az eredményekről a brit rákkutatási központ (Cancer Research UK) számolt be.
A rosszindulatú daganatos betegségek kutatói mindig hangsúlyozták, hogy a különböző rákfajták többsége megelőzhető lenne, ha az emberek életmódjukból kiiktatnák azokat a kockázati tényezőket, melyekről sok vizsgálat bizonyította, hogy ezeknek a súlyos betegségeknek a megjelenésében szerepet játszanak.
A legtöbb és legvitathatatlanabb adat a dohányzással kapcsolatos. Nemcsak a tüdőrák kifejlődésében igazolták már évtizedek óta a cigarettázás szerepét, hanem a gyomorrákos esetek hátterében is kimutatható volt, hogy átlagosan minden ötödik rosszindulatú gyomordaganat a dohányzás következménye.
A most nyilvánosságra kerülő eredmények azt mutatták, hogy 1975 és 2006 között a gyomorrák a nők között több mint felével lett ritkább, de gyakorisága a férfiak körében is csaknem megfeleződött.
A gyomorrák |
A gyomorrák tünettana korai stádiumban nem jellegzetes, így a betegség gyakran csak előrehaladott formában ismerhető fel. A panaszok bizonytalanok: étvágytalanság, gyomortáji kényelmetlen érzés, étel- illetve húsundor, teltségérzés. A gyomorrák tünetei |
Életmódváltással megelőzhető
Az Egyesült Királyság területén ez a rosszindulatú daganat a rákos betegségek okozta halálozás hetedik helyén áll. Gyomorrák miatt Nagy-Britanniában 1980-ban 5900 nő vesztette életét.
Ez a szám 2006-ra 2650 halálesetre csökkent. A férfiak között a halálnak ezen oka eleve gyakoribb volt - 1980-ban 8300 eset - , de ez 2006-ban már csak 4800 halálesetet jelentett. Lesley Walker, a kutatóintézet igazgatója hangsúlyozta: "ezek a számok bizonyítják, hogy a gyomorrák nagyrészt megelőzhető.
Fontos, hogy az emberek tudják, milyen módon lehet a betegség esélyét csökkenteni.
A gyümölcsök és zöldségek védenek a gyomorrák kifejlődése ellen. Az ételek erős sózása viszont fokozza a kockázatot.
Az egészséges étrend, mely gyümölcsökben, rostokban gazdag, de csak kisebb mennyiségben tartalmaz húsokat, felvágottakat és nem sós, nemcsak a gyomorrák, hanem több más daganat kifejlődésének kockázatát is mérsékli".
(MTI)