A prosztatarák megelőzése

WEBBeteg összeállítás
lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna frissítve:

Ahogy egyik daganatnál sem, úgy a prosztatarák esetében sem létezik olyan módszer, amellyel teljes mértékben megszüntethető a betegség kialakulásának kockázata. Egészséges életmóddal ugyanakkor nagy mértékben csökkenthető a prosztatarák rizikója még genetikai hajlam mellett és idősebb életkorban is.

A prosztatarák téma cikkei
6/1 Mi a prosztatarák?
6/2 Prosztatarák - Kik a veszélyeztetettek?
6/3 A prosztatarák tünetei
6/4 A prosztatarák diagnózisa
6/5 A prosztatarák kezelése
6/6 A prosztatarák megelőzése

Nem megelőzhető rizikófaktorok

A prosztatarák kialakulásának legfőbb rizikófaktora az életkor és az öröklött genetikai hajlam, amelyek nem megelőzhető faktorok. Az évek múlásával párhuzamosan nő a betegség kockázata, illetve kétszeres rizikót jelent az, ha a közvetlen hozzátartozók között már volt prosztatarákos beteg.

Megelőzhető rizikófaktorok

A nem megváltoztatható tényezők mellett ugyanakkor egészséges életmóddal érdemben csökkenthető a prosztatarák kockázata. Ez különösen fontos a fokozottan veszélyeztetett, családi hajlammal is rendelkező férfiaknál. A megelőzéshez hozzátartozik az egészséges testsúly elérése és megőrzése, a rendszeres testmozgás, a könnyű, változatos étrend tartása, a dohányzás kerülése, és az alkoholfogyasztás mérséklése, ami mind elhatározás kérdése.

Az orvostudományi kutatások alapján egészséges életmóddal akár 30-50 százalékkal is csökkenthető a rizikó.

Az egészséges életmód hasonlóan fontos szerepet játszik a prosztatarákból való felépülésben és a kiújulás megelőzésében is.

Normál testsúly elérése és fenntartása

Figyeljen arra, hogy a kalóriabevitel és testi aktivitása egyensúlyban legyen, így megtarthatja egészséges testsúlyát. Az elhízás növeli a prosztatarák kialakulásának kockázatát, ráadásul elhízott betegekben gyakoribb a tumor agresszívebb formája, ami kevésbé reagál a kezelésre, és gyakrabban is újul ki.

A kalóriabevitel csökkentésének legjobb módja, ha kevesebb édességet és cukrot fogyasztunk, illetve kerüljük a zsírt és az alkoholt. Ezeknek az élelmiszereknek ugyanis magas az energiatartalmuk, és túl kevés bennük az olyan esszenciális alkotóelem, mint amilyenek a vitaminok, ásványi anyagok vagy ballasztanyagok.

Rendszeres mozgás

A sportolás kedvező élettani hatásai közvetlenül is összefüggnek a daganatos betegségek megelőzésével, illetve segít a megfelelő testsúly fenntartásában is. A hét legalább 5 napján végzett 30-60 perces könnyű edzés (kocogás, úszás, tornagyakorlatok) fitten és formában tartja, és kutatások szerint 10-20 százalékkal csökkentheti a betegségrizikót.

Egészséges étrend

Egyes tanulmányok szerint megfelelő táplálkozással akár 30 százalékkal is csökkenthető a prosztatarák kockázata. A megelőzésként ajánlott táplálkozás a mediterrán diéta követésével valósítható meg. Érdemes figyelni a koleszerinszintre is, az LDL-koleszterin alacsony szintje esetén ritkábban alakul ki prosztatadaganat.

  • Mindennap egyen gyümölcsöt és zöldséget!
  • Részesítse előnyben a teljes kiőrlésű gabonából készült kenyeret és pékárukat.
  • Korlátozza az állati eredetű zsiradékok, húsok fogyasztását, különösen a vörös húsokét! Kerülje a feldolgozott húskészítményeket!
  • A kerülendő és káros élelmiszerek közé tartoznak a zsírban vagy bő olajban sütött ételek, kekszek, sütemények, cukrozott ételek, fagylaltok és az édesített üdítőitalok.

Vannak olyan élelmiszerek, amelyek kedvező hatását több tanulmány kimutatta már. Ezek közé tartoznak a keresztesvirágú zöldségfélék (pl. karfiol, brokkoli, káposzta), a paradicsom és más likopint tartalmazó piros színű növények, az omega-3-zsírsavakban gazdag halak, az olajos magvak (pl. diófélék, lenmag) és a szelént tartalmazó élelmiszerek.

Részletesen Prosztatarák-megelőzés és étrend

Káros szenvedélyek mellőzése

A dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás a daganatok kialakulásának kockázatát növeli, így a prosztatarákét is, továbbá a kialakult betegség rosszabb prognózisú azon férfiaknál, akik korábban rendszeresen nagy mennyiségű alkoholt fogyasztottak vagy dohányoztak. Kisebb mennyiségű alkoholos ital alkalmi fogyasztása nem ellenjavallt, maximálisan napi 12 gramm alkohol fogyasztása megengedett. Ez megfelel 0,33 liter 5%-os sörnek, 4 cl 40%-os pálinkának, 0,14 liter 12%-os bornak vagy pezsgőnek, illetve 7 cl 20%-os likőrnek.

Egy tanulmány szerint azon, prosztatadaganatban szenvedő 55 év alatti férfiak esetében, akik dohányoznak vagy korábban dohányoztak, 66 %-kal nagyobb valószínűséggel figyelhető meg a daganat más szervekre történő átterjedése.

A D-vitamin szerepe a prosztatarák megelőzésében

Kutatások szerint a D-vitamin gátolja a rákos sejtek terjedését a prosztatában, ezért ajánlott a szervezet megfelelő D-vitamin-ellátottságának a biztosítása. Ez elérhető a szabadban történő tartózkodással, D-vitaminban gazdag ételek fogyasztásával (pl. tejtermékek, tojás, zsíros halak, vargánya, élesztő) és szükség esetén D-vitamin készítmények segítségével.

Szexuális aktivitás

Néhány kutatás szerint a rosszindulatú prosztatadaganat ritkábban alakul ki azoknál a férfiaknál, akik aktív szexuális életet élnek (partnerrel vagy anélkül). Az összefüggés még nem kellően bizonyított, de valószínű, hogy a prosztata rendszeres ürítése kedvezően hat a szerv egészségére és szerepet játszhat a prosztatarák megelőzésében.

A prosztatamegnagyobbodás kezelése

A legtöbb férfinál a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás korábbi életkorban jelentkezik, mint a rosszindulatú elváltozás. Kutatási eredmények szerint a megnagyobbodott prosztata kezelésére szolgáló, a tesztoszteron aktív formájának kialakulását gátló gyógyszerek 25 százalékkal csökkentik a prosztatarák kialakulásának kockázatát is.

Vegyen részt rendszeresen szűrővizsgálaton!

Mivel a prosztatarák nem előzhető meg teljes biztonsággal, és a betegség csak a késői stádiumban okoz panaszokat, fontos a prosztata-szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel, amivel a betegség a korai szakaszában felismerhető. Minél korábban felismerik a prosztatarákot, annál jobb eséllyel gyógyítható.

50 éves kortól kezdve minden férfinak ajánlott évente-kétévente szűrővizsgálatra mennie. Akinek a családjában már előfordult prosztatarák, annak már 45 éves kortól évente, halmozott rizikó esetén pedig már 40 éves kortól, ugyancsak évente.

Tanácsos elvégezni a vérmintából végzett PSA-tesztet, ez ugyanakkor nem helyettesíti az urológus által végzett tapintásos prosztatavizsgálatot, illetve szükség szerint a prosztata ultrahangos vizsgálatát. A PSA-szint vérmintából határozható meg. A megemelkedett PSA-szint prosztatabetegségre utal, ezért további kivizsgálást igényel.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg összeállítás
Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna háziorvos, pszichoterapeuta
Felhasznált irodalom: NetDoktor.de, Johns Hopkins Medicine

Cikkajánló

A prosztatarák tünetei

Dr. Kónya Judit, családorvos
Prosztatarák
A prosztata daganatos megbetegedése sokszor egyáltalán nem okoz panaszokat, vagy nehezen különböztethető meg annak jóindulatú megnagyobbodásától. A tünetek alapján ezért nehezen ismerhető fel a prosztatarák, az időben történő diagnózis hatékonyabb eszköze a szűrővizsgálaton való részvétel.

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Kopa Zsolt

Dr. Kopa Zsolt

Urológus, Andrológus, Uroonkológus

Budapest