Mit jelez a tumormarker?
Az agydaganatok sejtfelületén található egy fehérje, amelyhez a kemoterapeutikumok kapcsolódnak: a gyógyszerek így okozzák a rákos sejtek pusztulását. A rosszindulatú agydaganatok azonban gyakran nem reagálnak a sokat ígérő új szerekre.
Egy új marker tájékoztathat arról, hogy egy agydaganat előreláthatóan reagál-e majd a kemoterápiára.
Wolf Müller heidelbergi neuropatológus csapatával kimutatta, hogy bizonyos agydaganatok (astrocytomák) a kulcsfontosságú fehérjét, a sejt úgynevezett halálreceptorát képesek hatástalanítani.
Az érintetlen "halálreceptor" ezért markerként jelezheti, hogy a terápiának van-e esélye.
Sejteken végzett laboratóriumi kísérletek során a kutatóknak már sikerült újra üzemképessé tenniük a hatástalanított receptort.
Kemoterápia: mérgez vagy gyógyít? |
A kemoterápiás kezelés során a betegeket olyan gyógyszerekkel (citosztatikumokkal) kezelik, amelyek a daganatos sejteket elpusztítják, vagy legalább szaporodásukat gátolják. Kemoterápia: mérgez vagy gyógyít? |
Mire jutottak a kutatók?
A rákos sejtek pedig ezt követően újra reagáltak a gyógykezelésre, és elhaltak - írta a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása, ismertetve a Clinical Cancer Research című szaklapban megjelent cikket.
Jelenleg még nem lehetséges kizárólag egyes géneket ezzel a manipulációval, terápiás úton úgy aktiválni, hogy maguk végezzék el a receptor "javítását". A tumormarkerek ismerete azonban útmutató lehet új terápiák kifejlesztéséhez, amelyek végső célja egy ilyen génmanipuláció.
A daganatos szöveten végzett célzott vizsgálatok azonban már most képesek kideríteni, hogy a karcinómán belül érintetlen-e a fontos receptor. E betegek a kutatók szerint ezt követően jó eséllyel profitálhatnak egy kemoterápiás kezelésből.
(MTI)