Mégis okozhat rákot a sok mobilozás?
A nyálmirigyek rákbetegsége összefüggésbe hozható a nagyon erős mobilozással. Akik naponta több órán át mobiloznak, és mindig ugyanazon a fülükön tartják a telefont, 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel kapnak nyálmirigyrákot - olvasható a BBC internetes oldalán.
Ezt Izraelben állapították meg úgy, hogy megvizsgálták 500 nyálmirigyrákosnak a mobiltelefonozási szokását, és összehasonlították 1300 egészséges emberével.
Korábban már sokan vizsgálták, hogy a mobil telefon okoz-e rákot, és a kutatások elsöprő többsége azt találta, hogy a mobilozás nem növeli a rák kockázatát. A Tel Aviv-i Egyetem tudósai azonban mostani kutatásukkal rámutatnak, hogy mások eddig az agydaganatok kockázatát vizsgálták, és többnyire nem foglalkoztak a régóta mobilozókkal.
Nem árt az óvatosság
Az izraeli tudósok szerint a zsidó államban az emberek lényegesen többet mobiloznak, mint a világon másutt, vagyis sokkal nagyobb a rádiósugárzásnak való kitettség, ezért az izraeli vizsgálat eredményei jól mutatják, hogy mi lehet az erős mobilozásnak a hosszú távú hatása.
Az izraeli kutatók egyik megállapítása az, hogy a vidéki erős mobilozóknál nagyobb a rák kockázata, mint a városiaknál. Az orvosok szerint ennek az lehet a magyarázata, hogy ahol gyengébb a térerő, ott a készülékek erősebb rádiójeleket sugároznak ki.
Az izraeli tudósok szerint ez a vizsgálat még nem szolgál döntő bizonyítékkal, és még további kutatásokra van szükség, de addig sem át az óvatosság, főleg a gyerekeknél.
Rák és mobiltelefon |
Az eddigi legnagyobb kutatás szerint a mobilozásnak nincs rákkeltő hatása. Dániában 420 ezer embert vizsgáltak, akik között olyanok is voltak, akik már 10 éve használnak mobil telefont. Ebben a csoportban éppenséggel alacsonyabb volt a rák előfordulása, mint várni lehetett, amiből le lehet vonni azt a következtetést, hogy a mobiltelefonozásnak nincs kockázata. |
(FH)