HIT - A világ legnagyobb onkológiai centruma
Jürgen Debus professzor, a HIT orvos-igazgatója szerint a sugárkezelésnek a gyógyszeres kezelésekkel szembeni előnye, hogy a gyakorlatban alig vannak mellékhatásai.
A világ legnagyobb, besugárzással működő onkológiai gyógyító centruma kezdte meg működését a németországi Heidelbergben az egyetemi klinika területén felépített új, háromemeletes komplexumban. A Heidelberger Ionstrahl Therapie (HIT) 119 millió euróba került. A fél futballpálya nagyságú szinteket sok tucat tonnányi vas és ólom beépítésével védik a káros sugárzástól.
Fogalomtár daganatos betegségekhez |
A daganatos betegségek általános diagnosztikai és kezelési módszereinek ismertetése. Mire számíthat a vizsgálaton? Mivel jár az Ön vagy hozzáratozója számára előírt terápia, és milyen mellékhatásai lehetnek? Fogalomtár daganatos megbetegedésekhez>> |
Jürgen Debus professzor, a HIT orvos-igazgatója szerint a sugárkezelésnek a gyógyszeres kezelésekkel szembeni előnye, hogy a gyakorlatban alig vannak mellékhatásai.
A központ "szíve" egy műtőterem méretű, vastag falú, hordó alakú kezelőtér, amelyet a kezelés igényei szerint lehet elforgatni, emelni, leereszteni vagy dönteni. Ebbe építették be a két, ugyancsak szabályozható irányú, szinkrotrongyorsítós sugárzót, amelyek sugarait a fénysebesség nyolcvan százalékáig lehet felgyorsítani.
Protonokat, valamint ionként szén-, oxigén- vagy héliumrészecskéket sugároznak az elpusztítandó daganatra, mégpedig rendkívül pontosan.
A nyalábok a testszövetekbe 30 centiméteres mélységig hatolnak. Ez azt jelenti, hogy nem csak a felületi rákokat, de a fejben vagy a törzsben lévőket is el lehet velük érni.
A pontos eredmény érdekében - Lézerrel vezérelt sugarak
A HIT tudományos-műszaki igazgatója, Thomas Haberer professzor különösen fontosnak tartja, hogy egy olyan, a müncheni klinikán fogműtétekhez kidolgozott berendezést is alkalmaznak, amelynek segítségével - komputertomográfos és mágneses rezonanciás műszerekkel - meg lehet határozni a műtéti helyeket. A berendezés rácsszerkezeti nézetben roppant pontosan be tudja határolni a daganat helyét és alakját, illetve milyenségét.
A leggyakoribb daganatok első tünetei |
A legtöbb ráktípus a korai stádiumban nem produkál jellegzetes tüneteket, azonban felborítja szervezetünk egyensúlyát. A tünetek először nem biztos, hogy elég riasztóak, csak ha már elég sokáig nem múlnak el, akkor érdemes kivizsgáltatni magunkat. A leggyakoribb első tünetekről>> |
A Frankfurter Allgemeine Zeitung című lap beszámolója szerint a sugarakat lézerrel vezérlik a tumorhoz. Természetesen mód nyílik az egész művelet adatainak elektronikusan rögzítésére, fotó vagy videó készítésére is.
A páciensnek egy-egy alkalommal mindössze 20 percet kell töltenie kezelőtérben, és abból csupán három percig tart maga a besugárzás.
A gyorsaságnak köszönhetően a német betegbiztosító évi 1900 beteg kezelésének költségeit vállalja a központban.
A tervek szerint a HIT 2013-ig három további kombinált ion-protonos, illetőleg két protonos gyorsítót kap.
Kemoterápia: mérgez vagy gyógyít? |
A kemoterápiás kezelés során a betegeket olyan gyógyszerekkel (citosztatikumokkal) kezelik, amelyek a daganatos sejteket elpusztítják, vagy legalább szaporodásukat gátolják. A citosztatikumok nagy része a gyorsan szaporodó daganatsejteket szelektíven pusztítja, de sajnos az ép sejtekre is káros hatással lehetnek. Ma már számos, különböző módon ható kemoterápiás szer van forgalomban. A legtöbb kezelés során ezeket a citosztatikumokat kombináltan alkalmazzák, mert így jobb eredmény érhető el. Kemoterápia: mérgez vagy gyógyít?>> |
(MTI)