Megtalálták a mellrák-áttétek fő génjét
Amerikai genetikusok megtalálták azt a szupergént, amely az emlőrák áttétképzését szabályozza. Az SATB1 jelű gén a daganatsejtekben még legalább ezer más gén működését befolyásolja.
Áttétek |
A daganatos betegségeknél az áttétképződés a halál fő oka. Az áttétes emlőrákos nőknek csak 25 százaléka él 5 évnél tovább, és csupán 10 százalékuk marad életben 10 év után is. |
Amikor a most megtalált szupergén aktív, akkor a daganatsejtek szétszóródnak a szervezetben. Amikor a szupergént semlegesítették, akkor a daganatsejtek osztódása és szétszóródása leállt.
Egérkísérletekben a szupergén bekapcsolása és kikapcsolása drámai különbséget okozott. Azoknál az egereknél, amelyeknél aktiválták a szupergént, 125-160 áttét képződött a tüdőben. Ezzel szemben ha hatástalanították a gént, akkor csak 0-5 áttét alakult ki.
A kaliforniai Lawrence Berkeley National Laboratory intézet kutatói szerint ez a gén fontos célpont lehet a rákkutatás és terápia számára. A felfedezés alapján diagnosztikai módszert lehetne kidolgozni, amely tájékoztathatja az orvost, hogy mekkora a valószínűsége az áttétképződésnek. Ma még lehetetlen megjósolni, hogy egy rákos daganat behatol-e a szomszédos szövetekbe vagy sem.
Az SATB1 génről eddig is tudták, hogy génszabályozó szerepet játszik a szervezetben, többek között az immunrendszer kulcsfontosságú T-sejtjeinek működését irányítja. De a daganatáttét-képződésben betöltött funkciója eddig ismeretlen volt.
A gyakorlatban még nehezen alkalmazható
A felfedezés gyakorlati alkalmazásánál az lesz a fő nehézség, hogy az orvosok célzottan tudják befolyásolni az SATB1 szupergént. Vagyis hogy csak a daganatsejtben nyomják el ezt a gént, de ne zavarják az aktivitását a szervezet más részein, ahol szükség van az immunrendszert szabályozó tevékenységére.
A tudósok számára további megválaszolandó kérdés, hogy az emlődaganatban mi kapcsolja be a szupergént.
A felfedezésről a Nature című brit tudományos lap legfrissebb számában olvasható cikk.
(FH)