Daganatok - Miért járnak kevesen szűrésre?
Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal 865 millió forint uniós forrásból tavaly óta kommunikációs kampányt folytat, ennek keretében idén tavasszal 3 ezer szakembert és civilt képeznek ki arra, hogyan győzzék meg a lakosságot a szűréseken való részvételre.
Az ÁNTSZ szeretné elérni, hogy átlagosan 10 százalékkal többen menjenek el az ingyenes emlő- és méhnyakrák-szűrésekre, valamint a szív- és érrendszeri betegségeket megelőző vizsgálatokra. Kovács Attila helyettes országos tiszti főorvos csütörtökön elmondta: hiába teremtették meg a térítésmentes szűrések lehetőségét, az emberek nem megfelelő arányben veszik ezeket igénybe. Pedig kiszámolták: ha 10 százalékkal többen mennének el a rákszűrésekre, 1200 emberrel kevesebb halna meg évente.
Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal 865 millió forint uniós forrásból tavaly óta kommunikációs kampányt folytat, ennek keretében idén tavasszal 3 ezer szakembert és civilt képeznek ki arra, hogyan győzzék meg a lakosságot a szűréseken való részvételre. A program csütörtöki tájékoztatóján elhangzott: évente 2500 nő hal meg emlőrákban, 400-500 méhnyakrákban és 64-70 ezer ember szív- és érrendszeri betegségekben.
Miért mennek kevesebben rákszűrésre?
A leggyakoribb daganatok első tünetei |
A legtöbb ráktípus a korai stádiumban nem mutat jellegzetes tüneteket, azonban felborítja szervezetünk egyensúlyát. Az esetek többségében a kezdeti tünetek, bár szokatlanok, nem látszódnak riasztónak. Viszont ha tartósan megmaradnak, érdemes kivizsgáltatni magunkat. A leggyakoribb első tünetekről>> |
Kovács Attila hangsúlyozta: bár Európában is élenjáró az a hálózat, amely Magyarországon a szűrésekre kiépült, mégis az európai átlagnál kevesebben mennek el a megelőző vizsgálatokra.
Az emlőrák-szűrésekre a veszélyeztetettek csupán fele, a méhnyakrák-szűrésekre pedig a behívottak 6-7 százaléka. A helyettes országos tiszti főorvos hangsúlyozta: a "kínálat megteremtése után a keresletet is meg kell teremteni".
Ezt szolgálja az az uniós forrásból támogatott program, amely azt a célt tűzte ki, hogy 60 százalékra emelkedjen az emlőrák-szűréseken, 50 százalékra a méhnyakrák-szűréseken megjelentek aránya, ezen kívül 10 százalékkal többen menjenek el a szív- és érrendszeri vizsgálatokra is.
Milyen önvizsgálatok ajánlottak? |
Nem lehet elégszer hangsúlyozni a tényt, hogy egy-egy daganatos elváltozás korai észlelése és a korai szakaszban adott orvosi kezelés jelentősen megnöveli a túlélési esélyeket. Milyen önvizsgálatok ajánlottak? >> |
Bicsák Krisztina, a program menedzsere elmondta: idén tavasszal 101 helyen egészségügyi szakdolgozókat, háziorvosokat, valamint olyan civileket képeznek ki az emberek meggyőzésére, akik a helyi közösségek véleményformálói.
A civilek lehetnek például polgármesterek, tűzoltók, de plébánosok is. Hozzátette: a program végén, jövő májusban 250 háziorvosi praxisnál mérni is fogják, hogy a kommunikációs tréningek hatására valóban nő-e a szűréseken résztvevők száma.
(FH)