A vastagbéltükrözés valóban életet menthet
Jelenleg sok országban a vastagbélszűrést a székletből esetlegesen kimutatható vér alapján végzik. Mint igazolták, az eljárás bevezetése 15 százalékkal csökkenti a halálozási arányt.
Az 55 és 64 éves kor között elvégzett részleges vastagbéltükrözés 43 százalékkal csökkentheti a vastagbélrák miatti halálozást - közölték szerdán brit kutatók. A 16 éven át tartó követéses tanulmányban több mint 170 ezer ember vett részt Nagy-Britanniában, megállapításait a The Lancet című orvosi szakfolyóirat legutóbbi száma tette közzé.
A vastagbélrák világszerte a harmadik leggyakrabban diagnosztizált ráktípus, évente egymillió fölötti új esettel és mintegy 600 ezres halálozással. A rák az esetek túlnyomó többségében a vastagbélben lévő adenomákból, vastagbélpolipokból fejlődik ki, amelyek a népesség 20-30 százalékánál előfordulnak.
Kapcsolódó A vastagbélrák szűrési lehetőségei, felismerése
A végbél és a vastagbél alsó szakaszának tükrözéses vizsgálata, a szigmoidoszkópia néhány perc alatt elvégezhető, és a fellelt kinövések a hajlékony vezetékkel bejuttatott eszköz segítségével azonnal eltávolíthatók. A vizsgálat kevésbé invazív - és kevésbé költséges -, mint a teljes kolonoszkópia, amelyben a vastagbél egészét áttekintik. Jelenleg sok országban a vastagbélszűrést a székletből esetlegesen kimutatható vér alapján végzik. Mint igazolták, az eljárás bevezetése 15 százalékkal csökkenti a halálozási arányt.
A most ismertetett tanulmányban az 1994 és 1999 között toborzott 170 432 férfit és nőt két csoportba osztották a kutatók. Mintegy harmaduknál végezték el a szigmoidoszkópiát, a fennmaradó kétharmad pedig a kontrollcsoportot alkotta. A követés ideje alatt a betegség 33 százalékkal kevesebbszer fordult elő a szűrésen átesett csoportban a kontrollcsoportban lévőkhöz képest, a halálozás pedig 43 százalékkal volt alacsonyabb.
(MTI)