A három leggyorsabb daganat
A rák hazánkban évente mintegy 35 000 ember haláláért felelős, a számadatok szerint a diagnosztizált betegek mintegy fele veszti életét, pedig rendszeres szűrővizsgálatokkal az áttétek kialakulása a legtöbb esetben megelőzhető lenne.
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigyrák az egyik legalattomosabb daganatos megbetegedés. Korai stádiumban alig vannak tünetei, ezért nagyon nehezen észlelhető, már csak előrehaladott stádiumban ismerhető fel. Leggyakrabban nagyfokú étvágyvesztésről, hányingerről és hasmenésről, lesoványodásról panaszkodnak a betegek.
A tünetek különbözhetnek attól függően, hogy a tumor a hasnyálmirigy melyik részében alakul ki. A megbetegedések többsége a hasnyálmirigy feji részéből indul ki, így a daganat növekedése során elzárja a hasnyálmirigy kivezető nyílását és a mellette lévő epevezetéket, és sárgaságot, emésztési zavarokat okoz.
Erre a ráktípusra jellemző a kifejezetten gyors terjedési hajlam. A nyirokrendszeren keresztül nagyon hamar átterjedhet a szomszédos szervekre, és áttétek alakulhatnak ki elsősorban a májban, a tüdőben, de a csontokban is. A betegség nagyon alattomos és gyors lefolyású, egyéves túlélési esélye mindössze öt százalék. Általában 5-6 hónapon belül halálos lefolyású.
|
A hasnyálmirigy fejében elhelyezkedő daganat. |
Bővebben
Végbélrák és vastagbélrák
A betegség kialakulása az utóbbi három évtizedben a sokszorosára nőtt, és a vastag- és végbélrák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés lett mind a férfiak, mind a nők körében. A diagnosztizált esetek majdnem nyolcvan százaléka az ötvenedik életévüket betöltötteknél jelentkezik. A halálesetek többsége megelőzhető lenne, mert a szűréshez minden eszköz az orvosok rendelkezésére áll. Hazánkban évi 7500 új beteget regisztrálnak, ebből 5000 fő esik áldozatául a betegségnek, a számok azért is meglepőek, mert a legjobban diagnosztizálható ráktípusról van szó.
A betegség nem máról holnapra alakul ki, hanem évek, akár évtizedek alatt, ezalatt előfordulhat, hogy semmilyen tünetet nem észlel a vastagbélrákos beteg. Az áttétek kialakulása után azonban nincs túl sok esély a túlélésre.
Az első panaszok között szerepelhetnek az egymással váltakozva fellépő hasmenés és székrekedés, véres széklet vagy nyákos váladék a székletben, de ide tartozhatnak az emésztés olyan tartós panaszai is, amelyek nem vezethetők vissza a táplálkozás radikális megváltoztatására.
Amennyiben a fenti tünetek két hétnél tovább is fennállnak, azonnal orvoshoz kell fordulni, mert fájdalmakat csak az előrehaladott vastagbélrák okoz.
Ha a daganat már átterjedt a hasüreg nyálkahártyájára vagy más szervekre, a túlélési idő körülbelül hét hónap. Ilyenkor műtéti beavatkozást már csak a beteg közérzetének jobbítására alkalmaznak, például megszüntetik a daganat által okozott bélelzáródást.
Bővebben A vastagbélrák és tünetei
Melanoma
Igaz, a bőrből kiinduló rosszindulatú daganatok csak mintegy három százalékát teszi ki ez a betegség, mégis ez a legveszélyesebb, mert agresszívan terjedő áttéteket okoz, melyek elsősorban a tüdőben, a májban, de akár az agyban is megjelenhetnek.
A melanoma a bőrben található melanociták daganata. Ezek a sejtek felelősek a melanin termeléséért.
Ez egy feketés, barnás festékanyag, mely néhány helyen nagyobb mennyiségben található meg a bőrön.
A melanociták ezen gócpontjai, mind a látható, mind az ultraibolya tartományba eső fénytől minden alkalommal jelentős károsodást szenvednek, mely aztán idővel a daganat kiváltó oka is lehet.
A melanoma inkább a negyven év felettieket veszélyezteti, férfiaknál a törzsön, nőknél a megfigyelések szerint inkább a végtagokon alakul ki.
A felszínes, azaz sugárirányban terjedő melanoma felismerése könnyen megtanulható, akár a laikusok számára is. Ez rendkívül fontos a korai diagnózis szempontjából, mert a megbetegedések jelentős hányada egy korábban már meglévő anyajegyből alakul ki. Az áttéteket inkább a függőleges növekedési irányú daganat okozza.
Erre a daganat típusra is igaz, hogy túlélési esélyei csak a kezdeti stádiumban reálisak, áttét esetén akár már hat hónap alatt is végezhet áldozatával.
Azonnal forduljunk orvoshoz, ha egy anyajegy nőni kezd, megváltozik a színe, a felszíne, esetleg gödrös lesz, vagy megvastagodik, felmaródik, illetve vérezni kezd.
Tovább A melanoma - Hogyan ismerje fel?
Forrás: WEBBeteg összeállítás/Ötvenentúl.hu