Kemoterápia: a bőr, a haj és a körmök gondozása

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

A daganatok kemoterápiás kezelése során elpusztulnak a rákos sejtek, de sajnos sok betegnél jelentkeznek nem kívánt mellékhatások: hajhullás, száraz bőr és töredező körmök. A daganatos betegeknek többféle lehetőségük van arra, hogy megbirkózzanak az ilyen változásokkal.

A legtöbbünk számára fontos, hogyan nézünk ki. A haj elvesztésének gondolata megsemmisítő érzést kelthet néhányunkban. Egy kemoterápiás kezelés bőrre, hajra és körömre tett mellékhatásainak kezelésére specializálódott orvos szerint fontos, hogy az emberek tudják, hogy sokat tehetnek annak érdekében, hogy megakadályozzák ezeket a mellékhatásokat.

Milyen változásokra számíthatunk a kemoterápia hatására?

  • Akne, gyulladt pattanásszerű elváltozások.
  • Kipirosodott, viszkető, gyakran irritált és érzékennyé vált bőr az arcon, mellkason, a hajlatokban.
  • Ujjbegyekben tapasztalható bizsergés, fájdalmas duzzanat, hólyagok.
  • Berepedt ujjbegy, amely kezeletlenül akár vérzéssel is társulhat.
  • Körömágy gyulladása.
  • Arcszőrzet (szemöldök, szempillák, bajusz) megerősödése, meghosszabbodása.
  • A bőr színe néhol halványan megváltozhat.

Bőrápolás a kemoterápia alatt

A kemoterápia gyakran okoz száraz, irritált bőrt. Ahelyett, hogy a tüneteket próbáljuk kezelni a terápia megkezdése után, már az azt megelőző egy hétben tehetünk lépéseket a bőrproblémák minimalizálása érdekében.

Általában azt gondoljuk, hogy a száraz bőr csupán kozmetikai probléma. A bőr azonban olyan súlyos mértékben kiszáradhat, hogy begyullad és hajlamosabb lesz a fertőzésekre.

Néhány tipp, hogy megelőzzük a bőrproblémákat a kemoterápia alatt:

  • Kerüljük a hosszú, forró fürdőzéseket vagy zuhanyozásokat, használjunk inkább langyos (32–35 fokos) vizet.
  • Válasszunk gyengéd, kímélő, illatanyag-mentes szappanokat és mosószereket.
  • Használjunk hidratálókat, lehetőleg krémeket vagy kenőcsöket a testápolók helyett, mert minél sűrűbb az állaga, annál jobban megakadályozza a bőr kiszáradását. Használjuk a krémet vagy a kenőcsöt a zuhanyozás utáni 15 percben. Újra kenjük be magunkat hidratálóval éjszaka, illetve minden kézmosás után hidratáljuk a kezünket.
  • Ne alkalmazzunk hámlasztó, radírozó készítményeket a terápia alatt.
  • Egyes kemoterápiás gyógyszerek hatására a bőr könnyebben leég a napon. Használjunk legalább 30 faktoros naptejet, és győződjünk meg róla, hogy véd mind az UVA, mind pedig az UVB sugarak ellen.
  • A kemoterápiára járó betegeknek nem kell elbújniuk a nap elől, csak okosan kell a napon tartózkodniuk! Sokat segít a széles karimájú kalap, a naptól védő szellős ruházat, és fontos két óránként bekenni magunkat legalább 30-as faktorú naptejjel.
  • Kerüljünk a szauna és a gőzfürdő alkalmazását.
  • A viszketés is gyakori, ennek több oka is lehet: a kemoterápiás gyógyszer, a beteg természettől fogva száraz bőrű (főleg 50 év fölötti betegeknél jellemző), vagy lehet egyszerűen a rák egyik tünete.
  • Sokan próbálják recept nélkül kiváltható kenőcsökkel enyhíteni a viszketést, ezek a készítmények azonban gyakran nem elég hatásosak. Az orvosok gyógyszerek segítségével tudják kezelni a viszketés tüneteit. Ha a viszketés már az alvást is megzavarja, segíthetnek a szájon át bevehető gyógyszerek.
  • A kemoterápia alatt a bőr színe is megváltozhat, elsősorban mell-vagy vastagbélrák esetén. Néhány esetben a kézen és az arcon jelentkeznek, amely hatására a beteg tudatosan visszahúzódóvá válhat. Ha ez bekövetkezik, vannak világosító krémek és hámlasztókészítmények, amelyeket ki lehet próbálni. Az újabb kemoterápiás gyógyszerek kiütéseket, pörsenéseket is okozhatnak.
  • Kérdezzük meg az orvostól, de ha nincs nyílt seb a bőrön, nyugodtan lehet úszni a kemoterápiás betegeknek. Azonban nem jó ötlet forró vizű medencében vagy kádban sokáig ücsörögni, mert több vér áramolhat a bőrbe, ami nagyobb véráramlást okoz a gyulladt területeken. Nincs bizonyíték arra, hogy a forró víz rossz hatással lenne, de lényeges az óvatosság.

Életmód és táplálékkiegészítők

A vitaminok és az ásványi anyagok szedése biztonságosnak tűnik amiatt, hogy ezek recept nélkül kapható készítmények, de ez egyúttal veszélyes is, hiszen hamis biztonságba ringatja a beteget, mert ezek kölcsönhatásba léphetnek jelen esetben az említett kemoterápiás szerekkel.
Kemoterápiás kezelés - Életmód és táplálékkiegészítők

Hajápolás a kemoterápia alatt

A hajhullás a leginkább szemmel látható mellékhatás, amely gyakran azért zavarja a beteget, mert utal a betegségére. Miért hullik ki néhány kemoterápiás beteg haja, szemöldöke, szempillája és egyéb szőrzete? Sok gyógyszer úgy fejti ki a hatását, hogy megtámadja a gyorsan osztódó sejteket a testben. A tumor sejtek vagy a rákos sejtek éppen a gyorsan osztódó sejtek közé tartoznak. De vannak normál sejtek a testben, amelyek szintén gyorsan osztódnak, és a kemoterápiás gyógyszerek befolyásolják ezeknek az egészséges sejteknek a működését is, így mellékhatásokat váltanak ki. A hajhagymák is gyorsan osztódnak, ezért érzékenyen reagálnak. Egyes kemoterápiás gyógyszerek gyakrabban okoznak hajhullást, mint mások. Kérdezzük meg orvosunkat a hajhullás veszélyéről a kezelés megkezdése előtt, így tudjuk, mire számíthatunk és felkészülhetünk rá.

A kemoterápia megkezdése után a haj (és más szőrzet) hullása felgyorsult ütemben zajlik. Az orvosok beszámolói szerint a betegeknek általában az tűnik fel, hogy a reggeli ébredés után a párnájukon hajszálakat találnak. Amikor pedig fésülni kezdik a hajukat, azt veszik észre, hogy csomókban hullik ki.

A haj elvesztése érzelmi kihívást jelent. Az orvosok szerint vonzóbbnak érezhetjük magunkat és javulhat az önbecsülésünk, ha teszünk ellene valamit, például parókát viselünk vagy felteszünk egy sapkát, kalapot, kendőt.

Amennyiben az orvos szerint nagy a valószínűsége a haj kihullásának, még a kemoterápia megkezdése előtt döntsük el, hogy akarunk-e parókát viselni. Érdemes lehet a kezelés megkezdése előtt megvásárolni, hogy egyezzen a hajunk eredeti színével, megfelelő legyen a számunkra, elégedettek legyünk vele, hiszen ezt fogjuk hordani és látni, és ezt fogják látni mások is egy jó ideig.

  • Néhány esetben a biztosítás fedezi a rákos betegek parókájának árát. Erre mindenképpen kérdezzünk rá.
  • Kalapok, turbánok és sálak segítségével álcázhatjuk a hajhullást, habár néhányan jobban szeretik fedetlenül hagyni a fejüket. Ha így megyünk a szabadba, kenjük be fényvédő krémmel a fejbőrünket.
  • Ajánlatos rövidre vágni a hajat. Így könnyebben elviselhető a sok haj elvesztése okozta kellemetlenség, és az érzelmi hatás is csökkenthető.
  • Ne daueroljuk vagy fessük a hajunkat a kemoterápia alatt. Ezek a kémiai kezelések már önmagukban káros hatással vannak a hajra és fokozzák a hajhullást.

A kemoterápia hatására kialakuló hajhullás szinte minden esetben átmeneti. Amikor visszanő, lehetséges, hogy megváltozik a színe vagy a szerkezete. Az idősebbek esetében, akiknek még eredeti volt a hajszínük, előfordulhat, hogy teljesen ősz haj fog visszanőni.

Gyakran az új haj nagyon finom szálú és puha. Néhány beteg a szemöldök és szempillák elvesztése miatt is bosszankodhat.

Amerikában ezért jött létre a „Nézz ki jól, érezd jól magad” program, amely sminkelési technikákat tanít a rákos kezelésben résztvevő nőknek, ahol szemöldök és szempilla sminkelési tippeket is kapnak, hogy csinosabbnak érezzék magukat.

A leggyakoribb daganatok első tünetei

Magyarországon a halálozási okok előkelő helyén még mindig a rákos megbetegedések állnak: 2022-ben a 136 ezer elhunytból több mint 30 ezer rosszindulatú daganatos beteg volt. Évente közel 70 ezer új rákos megbetegedést regisztrálnak. A leggyakoribb daganattípus a mellrák és a tüdőrák. A daganatos betegségeknél különösen fontos lenne a megelőzés, a szűrővizsgálatok elvégzése és a korai diagnosztika, amiben sokat segítene, ha a betegek - ismerve a jellegzetes panaszokat - a tünetek jelentkezése esetén azonnal orvoshoz fordulnának. Talán akkor hazánkban a rák nem követelne évente ennyi áldozatot.

A leggyakoribb daganatok első tünetei

Körömápolás a kemoterápia során

A körmök törékennyé, szárazzá, esetleg egyenetlenné válnak a kezelés során. Néhány gyógyszer hatására a körmök akár el is színeződhetnek. A hatás átmeneti, de hónapokig is eltarthat.

A taxane típusú gyógyszereket, amelyeket gyakran használnak a mell-, prosztata- és a tüdőrák kezelésére, összefüggésbe hozzák a köröm problémák kialakulásával. A gyógyszer a körmökre, valamint a kezek és lábfejek véráramlására kifejtett hatásának minimalizálása érdekében néhányan speciális hűtő kesztyűvel hűtik a kezüket és a lábfejüket az infúziós kezelés alatt.

Bármilyen körömágygyulladást – vagy ami azt illeti, bármilyen bőrkiütést –, amely a hámréteg leválásával jár vagy gennyesedik, figyelmeztető jelként kell tekinteni. Mivel elfertőződhet, meg kell mutatni az orvosnak, hogy megfelelően elláthassa, szükség esetén antibiotikumot is felírhat.

Tovább Milyen hatással van a szervezetre egy kemoterápiás kezelés?

Szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
Felhasznált források:
Kemoterápia miatti hajhullás ellen (Rákgyógyítás); Désfalvi Judit - Gyógyulásom könyve (pdf)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Molnár Katalin, onkoradiológus
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szondy Klára

Dr. Szondy Klára

Onkológus, Pulmonológus

Budapest