Alzheimer-kór kimutatása vérvizsgálattal

Medipress
megjelent:

Az Alzheimer-kór jeleit mutathatja ki egy új vérvizsgálat. Az amerikai kutatók szerint a felfedezés más betegségek megállapításában is alkalmazható lehet.

Az Alzheimer-kór felismerése
Jelenleg nincs olyan biológiai marker, amely megbízható előrejelzője lenne az Alzheimer-kór kialakulásának, vagy alkalmas lenne a betegség diagnosztizálására. Számos kutatás folyik, hogy melyik érték szintje alkalmas a betegség megbízható kimutatására, ám ezekről a kutatási fázisban lévő elemzésekről még nem bizonyosodott be alkalmazhatóságuk. Az Alzheimer-kór diagnózisát főként klinikai megfigyeléseken, neuropszichológiai teszteken és képalkotó vizsgálatokon alapuló módszerek segítségével állapítják meg.

„Ha Alzheimer-kór esetében beválik, valószínűleg nagyon általános platform, amely számos más betegség esetében is beválhat” – nyilatkozta Thomas Kodadek, a The Scripps Kutatóintézet munkatársa, akinek tanulmánya a Cell című folyóiratban jelent meg. „Most a betegségek szakértőinek kezébe kell adnunk, hogy kezelni tudják a betegségeket, amelyek esetében rendkívül fontos a korai diagnózis.”

Az Alzheimer-kór gyógyíthatatlan betegség, a demencia leggyakoribb fajtája, amely az Egyesült Államokban ötmillió ember érint, ezért a társadalom többségének nem sokat jelent egy erre a célra kifejlesztett teszt. A gyógyszergyártók azonban felhasználhatják az információt arra, hogy a klinikai kísérletekhez jobban besorolhassák a betegeket. Kodadek új módszerrel próbálta azonosítani a betegség jeleit a vérben. Peptoidok felhasználásával mutatta ki az antitesteket az adott betegségekben szenvedő állatok és emberek vérében. Miután nagyobb mennyiségű immunoglobulint mutatott ki a szklerózis multiplexhez hasonló betegségben szenvedő egerekben, mint az egészséges egyedekben, továbblépett az emberekre, és hat Alzheimer-kóros, hat Parkinson-kóros és hat egészséges embert vizsgált meg.

A tesztek három peptoidot találtak, amelyek olyan immunoglobulin szintet mutattak az Alzheimer-kóros betegekben, ami háromszor magasabb a Parkinson-kóros illetve az egészséges alanyokénál. "Dr. Kodadek új megközelítést talált ki az emberi betegségek antitest biomarkereinek azonosítására, amely megkerüli a természetes antigének vagy antigéneket utánzó anyagok hagyományos, ugyanakkor bonyolult lépését” – nyilatkozta James Anderson, a kutatást finanszírozó Országos Egészségügyi Intézet (NIH) munkatársa. „A tanulmány eredményei arra utalnak, hogy óriási lehetőség rejlik a módszer alkalmazásában abban a tekintetben, hogy hamarosan számos más betegségre is ki lehet fejleszteni diagnosztikai biomarkereket.”

A következő lépés a módszer kipróbálása lesz más betegségekkel kapcsolatban, például a gyors lefolyású és halálos hasnyálmirigyrák esetében. „Elképzelhető, hogy az antitest alapú tesztek már évekkel korábban kimutathatják ezeket a rákbetegségeket, mint ahogyan más eszközökkel lehetne” – áll a tanulmányban. Ezt követően a gyógyszergyártók értékes információhoz jutnának ahhoz, hogy védőoltást fejlesszenek ki a rák ellen.

(Medipress)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest