MRI-vel időben felismerhető az Alzheimer-kór?
Az Alzheimer-kóros embereknél már egy évtizeddel a degeneratív állapot diagnózisa előtt jelentkezhet az agy zsugorodása - közölték szerdán amerikai kutatók.
Bár még csak előzetes eredmények állnak rendelkezésre, a felfedezés a későbbiekben lehetővé teheti, hogy mágneses rezonanciás vizsgálattal (MRI) azonosítsák azokat az egyéneket, akiknél nagy valószínűséggel kifejlődik a kór.
A kutatók két csoportba sorolták az embereket, akiknek állapotát nyomon követték. Az egyik 33 fős csoport tagjait tizenegy évig, a másik 33 embert nyolc évig követték, rendszeresen elvégezett MRI vizsgálatokkal figyelték meg agyuk esetleges elváltozásait azokon a területeken, amelyekről ismert, hogy kapcsolatba hozhatók az Alzheimer-kórral.
Magas MRI érték mellett nem veszélyeztet az Alzheimer-kór
Az idők során az első csoportban nyolc, a másodikban pedig hét embernél fejlődött ki a romboló állapot. Amikor a kutatók visszanézték az ő agyukról korábban készült MRI-felvételeket, kiderült, hogy a zsugorodás előjelei már igen korán felbukkantak.
A tizenegy ember közül, akiknek a legalacsonyabb volt az MRI értéke, 55 százaléknál fejlődött ki Alzheimer-kór, míg a legmagasabb értéket mutató kilenc ember közül egynél sem - írták a Neurology című szakfolyóiratban megjelent tanulmányban. Azok közül, akiknél átlagos értéket mértek, minden ötödik esetben alakult ki a betegség a későbbiekben.
A mérés az egyik lehetséges előrejelzője lehet az Alzheimer-kórnak - véli eredményeik alapján Bradford Dickerson kutatásvezető, a bostoni Harvard Egyetem orvosi karának munkatársa.
Az Alzheimer-kór szellemi leépüléssel, emlékezetvesztéssel, viselkedésbeli változásokkal járó progresszív agyi kórkép. A betegségben az agy szürkeállományának térfogata csökken.
Ritkább agyi kórképek |
A demenciát kis százalékban olyan ritkábban előforduló agyi megbetegedések okozzák, mint a Pick betegség, a Lewy-testes betegség, a Creutzfeldt-Jakob kór, a Korsakoff-szindróma vagy az ismertebbnek és gyakoribbnak mondható Parkinson-kór. |
(MTI)