Hogyan előzhető meg a demencia kialakulása?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A demencia elnevezés több különböző betegséget foglal magába, melyek a szellemi teljesítőképesség hanyatlásával és a személyiség változásával járnak együtt.

A téma cikkei

6/1 Demenciát okozó ritkább kórképek
6/2 A vaszkuláris demencia
6/3 Hipertónia és demencia
6/4 Hogyan előzhető meg a demencia kialakulása?
6/5 A demencia háttere
6/6 Demencia-teszt

A demenciában szenvedő pácienseknek elsősorban emlékező- és gondolkodási képessége romlik. Nehézséget jelent számukra az új gondolati tartalmak megértése és visszaidézése. Önmagában a feledékenység azonban még nem jelent egyet a demenciával.

Egészséges életmóddal, rendszeres mozgással és kiegyensúlyozott étrenddel megelőzhetőek a demencia bizonyos formái, így a vaszkuláris és az alkohol okozta demencia.

Ez sajnos nem mondható el az Alzheimer-demenciáról. Kutatók ma is kísérleteket folytatnak annak érdekében, hogy megtalálják azt a gyógyszert, mely a betegséget okozó fehérjével szemben immunissá tenné a szervezetet. Ehhez az immunrendszer reakcióját úgy kellene megváltoztatni, hogy azelőtt kiiktassa azt a bizonyos fehérjét, mielőtt az kárt tenne a szervezetben.

Sajnos azonban a gyógyszer kikísérletezésére feltehetően még éveket kell várnunk.

Felfedezték, hogy bizonyos koleszterinszint-csökkentők gyulladáscsökkentő hatással is rendelkeznek. Jelenleg vizsgálják, hogy a koleszterinszint-csökkentők segíthetnek-e a demencia kialakulásának megelőzésében is.

A kutatástól azért remélnek pozitív eredményt, mert a demencia legtöbb formája az agyszövetben lejátszódó krónikus gyulladási folyamat következtében alakul ki.

A demencia rizikófaktorai

Mivel a demencia kialakulásának pontos okai nem teljesen ismertek, a betegséget nehéz megelőzni. Azonban a rizikófaktorok kerülésével (amennyiben ez lehetséges) sokat tehetünk szellemi épségünk megőrzése érdekében. Ezek a lehetőleg kerülendő tényezők a következők:

A demencia megelőzése érdekében ezért fontos a nikotinfogyasztás mérséklése, a súlyfelesleg leadása, illetve az alapbetegségek gyors és hatékony kezelése. Tanácsos odafigyelni a kiegyensúlyozott táplálkozásra és a rendszeres testmozgásra.

A szellemi és fizikai edzés, illetve a stimuláló szociális kapcsolatok ápolása késleltetheti a demenciás folyamatok kialakulását, illetve előrehaladását.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító;
Onmeda.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Mi a demencia?

Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Demencia
A demencia a tévhittel ellentétben nem egy konkrét betegség, hanem egy gyűjtőfogalom, amely olyan tüneteket foglal magába, melyek hátterében különböző betegségek állhatnak.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Semmelweis Egyetem
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest