Mikor kell demencia miatt abbahagyni az autóvezetést?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos frissítve:

Demencia esetén, ha a beteggel többször megesik, hogy elfelejtkezik a parkolójegyről, eltéved vagy gyakoriak a hirtelen fékezésből, koccanásból eredő kellemetlenségei, át kell gondolni, hogy szabad-e még vezetnie.

A hozzátartozók egyik legfájdalmasabb döntése, amikor eljön az ideje, hogy autonómiájának feladására kényszerítsék a demenciában szenvedő beteget. A család feladatát nehezíti, hogy nem támaszkodhat semmilyen általánosan elfogadott útmutatásra, amely alapján felmérhető lenne, hogy a beteg aktuális állapota mekkora veszélyt jelent saját magára és a környezetére nézve.

Újabb kutatási eredmények

A Neurology című szaklapban közzétettek egy ajánlást arra vonatkozóan, hogy a szellemi hanyatlás jeleit mutató betegeknek milyen körülmények között engedélyezett az autóvezetés. Az American Academy of Neurology korábbi javaslata szerint már enyhe demencia esetén sem tanácsos a kormány mögé ülni. Egy friss, 6000 fő bevonásával végzett vizsgálat alapján azonban új irányelveket dolgoztak ki.

Bár a betegek 88 százaléka nagy valószínűséggel nem menne át egy teljes körű járművezetői vizsgán, mégis azt tapasztalták, hogy ha a betegség még kezdeti stádiumú, a páciensek 76 százalékának nem okoz gondot a járművezetői gyakorlati vizsga, biztonsággal vezetnek. Az ellentmondó kutatási eredményekre alapozva a szakértők azt ajánlják, hogy az érintettek már a betegség korai szakaszában fontolják meg a vezetés mellőzésének lehetőségét.

Az útmutatás egyrészt felhívja a figyelmet a szellemileg leépülő idősek romló vezetési képességeire, másrészt nem korlátozza azokat, akik nem veszélyeztetik a közlekedés biztonságát. Szakértők szerint, aki átmegy a gyakorlati járművezetői vizsgán, az nem jelent veszélyt a forgalomban.

A közlekedés biztonságát veszélyeztető vezetők azonosítása

A járművezetők minősítésére a legjobb teszt egy szabványos, klinikai demencia értékelés (CDR), amely a memóriát, a problémamegoldó képességet, valamint az önmagukról való gondoskodás képességét méri. A családtagok, a gondozók sokat segíthetnek a biztonságot veszélyeztető vezetők azonosításában, de csak ha teljesen őszintén nyilatkoznak. Általában az a gyakoribb, hogy a hozzátartozók annyira aggódnak a betegért, hogy inkább alulminősítik a vezetői képességüket.

Figyelmeztető jelek:

  • balesetek;
  • közlekedési szabályok megsértése – egy tanulmány szerint azok a 70 év felettiek, akik az elmúlt három évben több mint két közlekedési kihágást követtek el, nagyobb valószínűséggel szenvednek balesetet, mint bármelyik más korcsoport, ideértve a tiniket is;
  • kevesebb vezetés, a vezetői rutin hiánya;
  • bizonyos közlekedési viszonyok elkerülése, pl. éjszakai vezetés, esőben vezetés;
  • az agresszív vagy impulzív vezetési stílus;
  • gyakori eltévedés – ha kisebb koccanásokkal is jár, figyelmeztető jel arra, hogy itt az idő a slusszkulcs végleges letételére.

A demenciában szenvedők semmit nem tehetnek annak érdekében, hogy javítsák a járművezetői képességeiket. Minél előrehaladottabb a betegség, a páciens annál kevésbé hiszi el vagy fogja fel, hogy milyen veszélyt jelent az utakon. Éppen ezért óriási az orvos, a család és a gondozó felelőssége a helyzet megítélésében.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító
Lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos

Cikkajánló

Mi a demencia?

Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Demencia
A demencia a tévhittel ellentétben nem egy konkrét betegség, hanem egy gyűjtőfogalom, amely olyan tüneteket foglal magába, melyek hátterében különböző betegségek állhatnak.
Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

Semmelweis Egyetem
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest