Alzheimer-kórral járó kellemetlenségek
A gondolkodási és kognitív funkciók Alzheimer-kórral járó beszűkülése jelentősen megnehezíti az érintettek mindennapjait. Hazánkban jelenleg kétszázezer ember szenved ebben a betegségben.
A hatvanöt év felettiek 5 százalékát és a nyolcvan év fölöttiek 20 százalékát érinti. Szakemberek szerint a betegség előfordulásának esélyét megnövelheti egy fejsérülés vagy egy trauma is.
Mit nevezünk demenciának?
A szaknyelvben demenciának nevezik az időskori szellemi képességek és az emlékezőtehetség romlásával járó betegségeket. Azok, akiket ez érint, gyakran feledkeznek meg mindennapi rutinfeladatokról, például a fogmosásról, komolyabb esetben akár a felöltözésről is. A betegség kihat az egész személyiségre, a hangulatra és a viselkedésre egyaránt.
Önellátási problémák
A szellemi képességek hanyatlása időskorban természetes. Az igazi probléma akkor kezdődik, amikor már az önellátás is problémát jelent, amikor szükség van külső segítségre, támogatásra, ápolásra. Javasolt, hogy a családtagok már a kezdeti tünetek észlelésekor forduljanak szakemberhez, a betegség korai felismerésének ugyanis nagy a jelentősége. Számos gyógyszer áll rendelkezésre az enyhítésére, és minél korábban kezdődik a kezelés, annál jobbak az eredmények.
Tájékozódó képesség elvesztése
Az Alzheimer-kóros betegek sokszor nem tudnak megfelelően tájékozódni sem térben, sem időben, különösen a számukra új környezetben. Előrehaladott állapotban még ismert közegben is eltévednek. A változáshoz nehezen alkalmazkodnak, mint korábban, így a megszokott környezetüket érintő változás is nehézségekkel jár számukra.
Az ítélőképesség romlása
A mindennapi problémák megoldása (például annak eldöntése, hogy mit kell tenni, ha az étel a gáztűzhelyen odaég) egyre nehezebbé, később kivitelezhetetlenné válik. Az Alzheimer-kórra jellemző, hogy a döntéshozás egyre nehezebbé válik.
Ezt olvasta már? Az Alzheimer-kór és tünetei
Személyiségváltozás
Az Alzheimer-kóros betegek hangulata ingadozóvá válhat. Gyakran bizalmatlanok másokkal szemben. Makaccsá válhatnak és szociálisan visszahúzódhatnak, bár szociális igényeik általában sokáig megmaradnak. A betegség korai stádiumában ez a romló memóriájuk miatti frusztrációnak tudható be.
A betegséggel párhuzamosan gyakran depresszív tünetek is kialakulnak. Ahogy a betegség előrehalad, az Alzheimer-kóros beteg nyugtalanná, szorongóvá, agresszívvá válhat, majd teljesen inadekvátan (célszerűtlenül, oda nem illően) kezdhet viselkedni.
A betegség lefolyása betegről betegre változhat. Általánosságban az Alzheimer-kór diagnózisának felállítását követően nyolc év telik el a halálig, de vannak, akik több évtizedet is élnek a betegséggel.
Forrás: WEBBeteg összeállítás/Ötvenentúl.hu