Az Alzheimer-kór okai

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus - WEBBeteg
frissítve:

Az Alzheimer-kór hátterében álló okokat jelenleg még nem teljesen ismerik, az azonban egyértelmű, hogy a kórban szenvedőknél az agy bizonyos helyen lévő idegsejtjei károsodnak.

Az Alzheimer-kórról

6/1 Az Alzheimer-kór és tünetei
6/2 Hajlamos Ön az Alzheimer-kór kialakulására?
6/3 Az Alzheimer-kór okai
6/4 Diagnózis: Alzheimer-kór
6/5 Az Alzheimer-kór kezelési lehetőségei
6/6 Megelőzhető-e az Alzheimer-kór?

Az Alzheimer-kór hátterében álló okokat jelenleg még nem teljesen ismerik, azonban a betegség egyértelműen az agyat érinti. Az Alzheimer-kór károsítja és megöli az agy idegsejtjeit.

Az Alzheimer-kór az elnevezését egy német neurológusról, Dr. Alois Alzheimerről kapta. 1906-ban egy progresszív demenciában meghalt nőbeteg agyában rendellenes plakkokat (lerakódásokat) és fibrillumokat (kötegeket) talált, melyek az Alzheimer-kór fő szövettani jellegzetességei.

A neuronok
Az egészséges agyban néhányszor tízmilliárd (1010) idegsejt található, amiket neuronoknak hívnak. A neuronok elektromos és kémiai jelzések segítségével adják át az információt egymásnak, ez az alapja a gondolkodásnak, az érzelmeknek és az emlékezetnek. Az információt közvetítő kémiai anyagokat neurotranszmittereknek nevezzük. Alzheimer-kórban bizonyos helyeken levő idegsejtek pusztulni kezdenek. Ez csökkenti az általuk termelt neurotranszmitter mennyiségét is.

Plakkok és kötegek az Alzheimer-kór hátterében

A plakkok és kötegek vizsgálata során felmerült, hogy az Alzheimer-kór tüneteinek létrehozásában ezek a szerkezetek többféle szerepet játszhatnak.

A plakkok lehetséges szerepe: A plakkok normális esetben teljesen ártalmatlan fehérjéből állnak, amit beta-amyloidnak neveznek. Bár az Alzheimer kórban az idegsejtek pusztulásának okát nem tudjuk megmondani, felvetődött, hogy a beta-amyloid egy bizonyos formája okozhatja. Amyloid prekurzor (előalak, képző) fehérje, valamint a preszenilin 1 és preszenilin 2 fehérjék bizonyos genetikai mutációi (a gén örökíthető megváltozásai) korai kezdetű Alzheimer betegséghez vezethetnek. Ezek a mutációk amyloid plakkok kialakulását eredményezik. Ez a három genetikai mutáció felelős az Alzheimeres esetek 10 %-áért.

A kötegek lehetséges szerepe: Az agyban található idegsejtek megtámasztása egy tau nevű fehérje megfelelő működésétől függ. Az Alzheimer-kóros betegeknél a tau fehérje kötegei olyan módosuláson esnek át, amelynek eredményeként megcsavarodnak. Számos kutató véleménye szerint ez károsítja, majd elpusztítja az idegsejteket.

 Alzheimer-betegségben szenvedő beteg agya

Az egészséges és Alzheimer-betegségben szenvedő beteg agyának összehasonlítása
Kép forrása

A gyulladásos reakció mint közös útvonal

Számos kutató megfigyelte, hogy az Alzheimer-kóros betegek agyában gyulladásos folyamatok zajlanak. A gyulladás a szervezet válasza sérülésre vagy fertőzésre, a természetes gyógyulási folyamat része. Ahogy a beta-amyloid plakkok felhalmozódnak az idegsejtek közötti területeken, az immunsejtek azon dolgoznak, hogy az elpusztult sejteket és más szövettörmeléket eltakarítsák.

Bár a kutatók szerint a gyulladás hamarabb jelen van, mint ahogy a plakkok teljesen kifejlődnének, nem tudják pontosan, hogy hogyan befolyásolja a gyulladás a betegség előrehaladását. Vita van továbbá azzal kapcsolatban is, hogy a gyulladásnak van-e károsító hatása az idegsejtekre, vagy pedig ez inkább jótékony hatású azáltal, hogy a plakkokat eltakarítja.

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest