Az Alzheimer-kór kezelési lehetőségei

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

Jelenleg nem áll rendelkezésünkre az Alzheimer-kór előrehaladását visszafordító vagy azt jelentősen lassító gyógyszer, a kór egyes tüneteit viszont lehet kezelni.

Az Alzheimer-kórról

6/1 Az Alzheimer-kór és tünetei
6/2 Hajlamos Ön az Alzheimer-kór kialakulására?
6/3 Az Alzheimer-kór okai
6/4 Diagnózis: Alzheimer-kór
6/5 Az Alzheimer-kór kezelési lehetőségei
6/6 Megelőzhető-e az Alzheimer-kór?

A kezelés elsősorban az Alzheimer-kór tüneteinek csökkentésére irányul, ide értve az álmatlanságot, a szorongást, az ingerlékenységet és a hangulatzavart. Jelenleg két olyan gyógyszercsoport van továbbá forgalomban, amely a szellemi képességek romlásának lassítására adható: a kolinészteráz-gátlók és a memantine.

Kolinészteráz-gátlók

Ez a gyógyszercsoport, amibe a donepezil, a rivastigmine és a galantamine tartozik, úgy hat, hogy növeli az agyban a leginkább csökkenő neurotranszmitter (az információt közvetítő kémiai anyag) szintjét. A donepezil, úgy tűnik, korai stádiumú (feledékeny, de még nem demens) betegeknél, egy évvel késleltetni tudja az Alzheimer-kór előrehaladását.

A kolinészteráz-gátlók azonban nem mindenkinél jótékony hatásúak. A betegek felénél semmiféle javulás nem észlelhető, ugyanakkor számos mellékhatás jellemzi, ideértve a hasmenést, az émelygést és a hányást.

Memantine

Ez az első olyan készítmény, ami a közepesen súlyos és a súlyos Alzheimer-kór kezelésére is alkalmas, ugyanis gátolja az agysejtek károsodását, amit egy glutamát nevű neurotranszmitter okoz, ha túl nagy mennyiségben termelődik. Időnként kolinészteráz-gátlókkal kombinálják.

A memantine leggyakoribb mellékhatása a szédülés, egyes betegeknél fokozhatja a nyugtalanságot és néha zavartságot is okoz.

Élet az Alzheimer-kórral

Az Alzheimer-kórban szenvedő betegek általában számos érzelemmel néznek szembe nap mint nap. Zavartság, frusztráció, düh, félelem, bizonytalanság, gyász és depresszió. Ön segítségére lehet az Alzheimer-kóros betegnek abban, hogy meghallgatja és megnyugtatja azzal kapcsolatban, hogy élete még a továbbiakban is élvezhető marad, illetve feltétel nélkül szereti őt, ezáltal hozzájárulva, hogy önértékelését és méltóságát visszakapja.

A nyugodt és stabil otthoni környezet csökkenti a viselkedési zavarokat. Az új helyzetek, a zaj, nagy tömeg, a sürgetés, illetve a visszaemlékezésre való felszólítás szorongást okozhat. Ahogy egy Alzheimer-kóros beteg zaklatottá válik, még kevésbé lesz képes arra, hogy tisztán gondolkodjon.

Egy Alzheimer-kóros beteg ellátása mind fizikailag, mind érzelmileg nagyon megpróbáló. A gondozók gyakran szembesülnek a düh, bűntudat, frusztráció, aggódás, illetve szociális izoláció érzéseivel.

Tanácsok
  • Kérje barátai, vagy más családtagja segítségét, ha segítségre van szüksége!
  • Gondoskodjon a saját egészségéről is!
  • Tudjon meg mindent, amit megtudhat a betegséggel kapcsolatban! Ha kétségei vannak, kérdezze meg orvosát, a szociális munkásokat és bárki mást, aki hozzátartozója gondozásában részt vesz!
  • Az Alzheimer-kóros betegek és családjaik általában jól járnak, ha egy helyi önsegítő csoporthoz csatlakoznak. Tájékozódjon, hogy lakóhelyéhez közel hol működik ilyen csoport és vegye fel velük a kapcsolatot!

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest