A nyelvtudás késlelteti a demencia megjelenését
A torontói York University kutatói arra a meglepő felfedezésre jutottak, hogy az idegen nyelvet beszélő, és nyelvtudásukat nap mint nap használó embereknél akár 4 évvel is késleltethető az időskori demencia megjelenése azokhoz képest, akik csak az anyanyelvükön beszélnek.
A kanadai kutatók szerint a két nyelv párhuzamos használatával járó extra agytevékenység, az eddigi vizsgálatok alapján úgy tűnik, serkenti az agy vérellátását, és biztosítja az egészséges idegi szinapszisok fenntartását. Ez a két tényező pedig döntő fontosságú a demencia elkerüléséhez.
A vizsgálatot vezető Ellen Bialystok professzor a torontói klinikán 184 a demencia jegyeit mutató idős beteget vizsgált 2002-2005 között, akik közül 91 személy kizárólag az anyanyelvén, míg 93 egy idegen nyelven is beszélt. A vizsgálat során Bialystok csapata megállapította, hogy a monolinguális csoportnál a demencia megjelenésének átlagéletkora 71,4 év, míg a kétnyelvűeknél 75,5 év volt. Ez a 4 év különbség azt követően is megmaradt, hogy a kutatók kiszűrték a kulturális differenciák, esetleges bevándorlás, eltérő oktatás és foglalkozás, valamint a két nem közti eltérések lehetséges befolyásoló hatását.
A két nyelv használata közben lefoglalt, és állandó „edzésben” lévő aktív agyterületek szövetállománya egészségesebb és robosztusabb marad, ugyanakkor Bialystok hangsúlyozta, a jelenlegi eredmény szerint, a bilingualizmus csupán késlelteti a demenciát, nem pedig megelőzi azt. Ennek ellenére, az Alzheimer Society of Canada izgalmas felfedezésként értékelte a tanulmányt, mivel véleményük szerint, az egyre nagyobb problémát okozó, időskori a demencia vezető okaként ismert, gyógyíthatatlan Alzheimer kórral szemben bevethető, akár a legcsekélyebb eredményt hozó módszer felfedezésének is óriási jelentősége van.
(DRportal)