A nyelvtudás késlelteti a demencia megjelenését

DRportal
megjelent:

A torontói York University kutatói arra a meglepő felfedezésre jutottak, hogy az idegen nyelvet beszélő, és nyelvtudásukat nap mint nap használó embereknél akár 4 évvel is késleltethető az időskori demencia megjelenése azokhoz képest, akik csak az anyanyelvükön beszélnek.

A kanadai kutatók szerint a két nyelv párhuzamos használatával járó extra agytevékenység, az eddigi vizsgálatok alapján úgy tűnik, serkenti az agy vérellátását, és biztosítja az egészséges idegi szinapszisok fenntartását. Ez a két tényező pedig döntő fontosságú a demencia elkerüléséhez.

A vizsgálatot vezető Ellen Bialystok professzor a torontói klinikán 184 a demencia jegyeit mutató idős beteget vizsgált 2002-2005 között, akik közül 91 személy kizárólag az anyanyelvén, míg 93 egy idegen nyelven is beszélt. A vizsgálat során Bialystok csapata megállapította, hogy a monolinguális csoportnál a demencia megjelenésének átlagéletkora 71,4 év, míg a kétnyelvűeknél 75,5 év volt. Ez a 4 év különbség azt követően is megmaradt, hogy a kutatók kiszűrték a kulturális differenciák, esetleges bevándorlás, eltérő oktatás és foglalkozás, valamint a két nem közti eltérések lehetséges befolyásoló hatását.

A két nyelv használata közben lefoglalt, és állandó „edzésben” lévő aktív agyterületek szövetállománya egészségesebb és robosztusabb marad, ugyanakkor Bialystok hangsúlyozta, a jelenlegi eredmény szerint, a bilingualizmus csupán késlelteti a demenciát, nem pedig megelőzi azt. Ennek ellenére, az Alzheimer Society of Canada izgalmas felfedezésként értékelte a tanulmányt, mivel véleményük szerint, az egyre nagyobb problémát okozó, időskori a demencia vezető okaként ismert, gyógyíthatatlan Alzheimer kórral szemben bevethető, akár a legcsekélyebb eredményt hozó módszer felfedezésének is óriási jelentősége van.

(DRportal)

Cikkajánló

Demencia
Az Alzheimer-kórt és a demencia egyéb formáit gyakran kísérik olyan kihívást jelentő viselkedésbeli változások, melyek kezelésére nem mindig vagyunk felkészülve. Úgy tűnhet, a demencia néha sokkal erőteljesebben előhozza a beteg alapvető személyiségét, máskor pedig a személyiség teljesen megváltozhat a betegség előrehaladtával.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Semmelweis Egyetem
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest