Összefüggés lehet az Alzheimer-kór és az öregedéssel kapcsolatos negatív gondolatok között

MTI
megjelent:

Nagyobb valószínűséggel jelentkeznek Alzheimer-kórral összefüggő agyi elváltozások azoknál, akik negatívan viszonyulnak az öregedéshez - állapították meg a Yale Egyetem közegészségügyi tanszékének szakemberei.

A tanulmány szerint az öregedéssel kapcsolatos negatív gondolatok - például, hogy az idősek rozogák - leküzdése segíthet visszaszorítani az Alzheimer-kóros esetek számának gyors növekedését - olvasható a Yale Egyetem honlapján.

A Becca Levy vezette vizsgálat az első, amely kulturális alapú lelki-társadalmi kockázati tényezővel hozza összefüggésbe az Alzheimer-kórral kapcsolatos agyi elváltozásokat. Az eredményeket a Psychology and Aging című folyóirat online kiadásában közölték.

Levy szerint az öregedéssel kapcsolatos negatív gondolatok, amelyeket gyakran a társadalom sulykol az egyénbe, olyan stresszt okoznak, amely kóros agyi elváltozásokhoz vezethet.

"Habár az eredmények aggasztóak, fontos megjegyezni, hogy az öregedéssel kapcsolatos negatív gondolatok mérsékelhetőek, a pozitívak erősíthetőek, tehát az ellenkező hatás sem kizárt" - húzta alá a szakember.

A kutatók az 1958-ban megkezdett és napjainkban is folytatódó baltimore-i öregedési felmérésre támaszkodva egészséges, demenciamentes alanyokat vizsgáltak kutatásokban. Az MRI-felvételek elemzésével arra jutottak, hogy azoknál a résztvevőknek, akik negatívabban viszonyultak az öregedéshez, nagyobb mértékben csökkent az emléknyomok elraktározásáért felelős agyi terület, a hippocampus térfogata. A csökkent hippocampus-térfogat az Alzheimer-kór előjele.

A kutatók azt is megállapították, hogy jóval magasabb volt az Alzheimer-kór további előjeleinek számító bétaamiloid-lerakódások és az úgynevezett neurofibrilláris kötegek száma a baltimore-i felmérés olyan, már elhunyt alanyainak agyában, akik negatívabban viszonyultak az öregedéshez.

Az Egyesült Államokban több mint öt millióan élnek Alzheimer-kórral. A betegség az időskori elbutulás leggyakoribb formája, amely a gondolkodási és megismerési funkciók beszűkülésével, magatartásváltozással, valamint gyors leépüléssel jár.

(MTI)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest