Higiénia és testápolás a demens betegeknél - Hogyan segítsen a fürdésnél?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

A betegápoló egyik leggyakoribb feladata, hogy segítsen a mosakodásban, fürdésben. Noha a testápolásban való segítség hamar rutinfeladattá válhat a gondozó számára, fontos, hogy ne feledje, a demenciában vagy Alzheimer-kórban szenvedő beteg nagyon eltérő módon látja a dolgokat.

A betegség előrehaladottabb szakaszában előfordulhat, hogy nem emlékszik rá, hogy korábban segítettek neki a testápolásnál. Ennek következtében ideges, szorongó, szégyenkező és sebezhető lehet.

Hogyan csökkentse a szorongást?

A teli, mély fürdőkád szorongást okozhat a demenciában szenvedő beteg számára. A sekélyebb fürdőt általában jobban fogadják, és egy fürdő szék bevezetése csökkentheti a kádból való ki- és beszállás okozta aggodalmakat.

Az inkontinencia is egy olyan érzékeny téma, mely miatt sok felnőtt szégyelli magát. Vetkőzés közben segítve a legjobb a tárgyilagos megközelítés és a beszennyeződött ruhadarabok csöndben és feltűnés nélküli eltávolítása a betegről.

A zuhanyozás hatékony és higiénikus, különösen inkontinencia esetén. A fej fölé rögzített zuhany sok demens beteget zavar, így a kézi zuhany használata ajánlott.

Amikor a beteg levetkőzik vagy meztelen a kádban vagy a zuhany alatt, erős lehet az öntudat. Ezt nehéz elkerülni, de a határozott, folyamatos, megnyugtató megközelítési módszer sokat segít. A mosakodásnál sokat segít, ha csak a test azon területe fedetlen, amit éppen tisztítanak.

Az izoláció szorongást okozhat. Ennek oldásában segít, ha a gondozó a szobában, vagy a beteg hallótávolságán belül marad.

Az Alzheimer-kóros betegek gyakran aggódnak amiatt, hogy elcsúsznak, vagy gondot fog okozni nekik a ruházat, vagy egyszerűen csak nem szeretnének egyedül lenni.

Előkészítés

Eltarthat egy darabig, míg a beteget a gondozó ráveszi a tisztálkodásra. Elkerülhető a felesleges frusztráció azzal, hogy a fürdőszobát vagy a mosakodásra szánt területet előkészíti a használat előtt.

Győződjön meg róla, hogy van elég meleg víz! Készítse ki a törölközőt, sampont, szappant könnyen elérhető helyre! Legyenek kéznél a fogkefe, fogkrém és az egyéb szükséges fogápolási termékek! Biztosítsa, hogy a terület elég meleg és huzatmentes legyen.

Figyeljen az olyan lehetséges veszélyforrásokra, mint a nedves padló vagy akadály a fürdőszobába vezető úton, valamint tegyen csúszásmentes szőnyeget a kádba, zuhanyzóba!

Hogyan segítsen a tisztálkodásnál?

Amennyiben a beteg képes bizonyos dolgokra egyedül is, támogassa azt! Néha elég egy kis emlékeztetés, hogy mi a következő lépés. Segítsen azzal, hogy odaadja a szappant vagy törülközőt, mikor szükség van rá. Ha a beteg kissé megakad, egy kis humorral oldhatja a hangulatot és csökkentheti a szorongást.

Előfordulhat, hogy a beteg nem olyan kényes a személyes higiéniára, mint azt a hozzátartozó, gondozó szeretné.

Legyen türelmes! Emlékeztesse a beteget – ha ez szükséges - arra, hogy ne feledje el megmosni bizonyos testrészeit, és legyen kész újra visszatérni a kérdésre, ha a beteg megmakacsolja magát, vagy későbbre szeretné halasztani a dolgot!

WEBBeteg.hu logó

Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító;
verywell.com
Orvos szakértőnk: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Mi a demencia?

Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Demencia
A demencia a tévhittel ellentétben nem egy konkrét betegség, hanem egy gyűjtőfogalom, amely olyan tüneteket foglal magába, melyek hátterében különböző betegségek állhatnak.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest