A Korsakoff-szindróma tünetei, okai és kezelési lehetőségei

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus frissítve:

A Korsakoff-szindróma az emlékezőképesség zavarainak (amnézia) egy formája. A betegnek komoly nehézséget jelent a frissen átélt események, illetve újonnan tanultak megjegyzése. A Korsakoff-szindróma gyakran jelentkezik éveken át tartó mértéktelen alkoholfogyasztás következményeként.

A Korsakoff-szindrómát (Korsakow, Korsakov és Korszakov írásmódokkal is találkozhatunk) Korsakow-pszichózisnak és amnéziás pszichoszindrómának is nevezik.

A Korsakoff-szindróma okai

Számos ismert esetben a Korsakoff-szindróma éveken át tartó mértéktelen alkoholfogyasztás eredménye. A betegség az alkoholizmussal összefüggésbe hozható legsúlyosabb agyi és emlékezőképességbeli károsodások egyike.

Korsakoff-szindrómát azonban okozhat koponyai-agyi trauma, mérgezés, stroke vagy bizonyos fertőző betegségek, például a tífusz is.

Az alkoholisták Korsakoff-szindrómájának egyik élettani oka az ún. Wernicke-féle enkefalopátia, ami a B1-vitamin-hiány következtében kialakuló agyi működészavart jelenti. Az alkohol ugyanis megzavarja az anyagcserét, és így többek között a B1-vitamin felvételét és hasznosulását is. A hiány két-három héten belül agyi károsodások kialakulásához vezet. A tüneteket, így az emlékezőképesség elvesztését, a motorikus zavarokat vagy a szemremegést B1-vitamin emelt dózisú adásával enyhíteni tudják. Ha azonban a Wernicke-féle enkefalopátia kezeletlen marad, krónikus Korsakoff-szindróma jelentkezik, melynek kezelése jelentősen nehezebb, sokszor csak minimális állapotjavításra van lehetőség.

Nem minden B1-vitamin-hiányban szenvedő embernél alakul ki Korsakoff-szindróma, ezért feltételezik, hogy a B1-vitamin hiánya mellett további faktorok is szerepet játszanak a betegség kialakulásában, például genetikai tényezők.

Nemcsak a mértéktelen alkoholfogyasztás vezethet B1-vitamin-hiányhoz, hátterében nagyon ritkán más okok is előfordulnak, mint például hiányos táplálkozás, anorexia vagy egyéb betegségek.

Ez is érdekelheti Amit a B1-vitaminról tudni kell

A Korsakoff-szindróma tünetei

  • Az emlékezőképesség zavarai: a betegek elsősorban az új, nem rég lezajlott, jelenhez közeli, sőt a jelenben zajló eseményekre nem tudnak visszaemlékezni, de részben elfeledhetnek korábbi eseményeket is. Súlyos esetben nem egyszer néhány másodpercre sem képesek megjegyezni információkat. A memóriájukban lévő „lyukakat” régi vagy kitalált emlékekkel töltik ki.
  • Nagymértékű fáradtság, levertség
  • Hangulatingadozások, részben eufórikus hangulat
  • Passzivitás, apátia (érdektelenség, közöny)
  • Depresszió
  • A perifériás idegrendszer zavara (polineuropátia)
  • Motorikus zavarok pl.: bizonytalan járás
  • Kezdetben gyomor-bélrendszeri problémák és láz jelentkezhet, ehhez csatlakoznak még az olyan tipikus tünetek, mint a szemizmok zavarai, például szemremegés vagy pupillaműködési zavar, továbbá tudatzavarok, valamint bizonytalan járás és állás. Ezek a tünetek gyulladásos eredetű Korsakoff-szindrómára utalnak, oki kivizsgálásukhoz gerincvízvizsgálat szükséges.

A Korsakoff-szindróma diagnosztizálása és lefolyása

Az orvos elsősorban az emlékezőképesség zavarainak jellegzetességei alapján tudja diagnosztizálni a betegséget. A rövid távú memória jellegzetes zavarai különösen abban az esetben vetik fel a Korsakoff-szindróma gyanúját, ha a beteg alkoholfüggő. Tovább erősíti a feltevést, ha a betegnek problémái vannak az időérzékével, valamint motorikus zavarok és fokozott fázékonyság jelentkezik nála. Az agy egyéb betegségeinek kizárása érdekében a beteg kórtörténetét alaposan meg kell ismernie az orvosnak, valamint MR-vizsgálatot kell végezni, ami az agy állapotáról ad információt. Vérvételre is szükség van, hogy laborvizsgálattal ellenőrizni tudják, hogy van-e a betegnek B1-vitamin-hiánya.

Ha kialakult a Korsakoff-szindróma, a vele járó károsodások általában már visszafordíthatatlanok. Ha korán megkezdik a kezelést, az érintett agyi régiók működése javulhat, de teljes mértékben már nem áll helyre. Emiatt a Korsakoff-szindrómában szenvedő betegek gyakran ápolásra szorulnak.

A Korsakoff-szindróma kezelése

Ha egy páciensnél Korsakoff-szindrómára utaló jeleket fedeznek fel, először is gyógyszeres kezelést kezdnek meg. Ennek keretében a betegnek nagy dózisú B1-vitamint (tiamin) adagolnak intravénásan vagy tabletta formában. Ha a betegség még nincs túlságosan előrehaladott stádiumban, ily módon az egészségi állapot gyors és jelentős javulása érhető el.

A Korsakoff-szindróma krónikussá vált állapotában gyógyszeres terápiával többnyire már nem érhető el eredmény. Elvileg az agyat ért károsodások már helyrehozhatatlanok, ami azt jelenti, hogy a teljes emlékezőképesség intenzív terápiával sem állítható helyre.

Vannak azonban módszerek, amelyekkel a páciens emlékezőképességének működése javítható. Ilyen az állandó memóriatréning, melynek során a beteget játékosan ösztönzik arra, hogy emlékezzen. Segíthet az is, ha a pácienssel az életéről beszélgetnek, ha végiggondolja az életrajzát. Ha a Korsakoff-szindróma alkoholizmus következménye, egyidejűleg természetesen az alkoholbetegség kezelésére is szükség van többek között azért, hogy a Korsakoff-szindróma súlyosbodását megakadályozzák.

Hogyan lehet megelőzni a Korsakoff-szindróma kialakulását?

A Korsakoff-szindróma (és számos egyéb, életveszélyes betegég) megelőzése érdekében tanácsos kerülni a mértéktelen alkoholfogyasztást. Ha valakinél már kialakult az alkoholfüggőség, akkor a lehető leghamarabb el kell kezdeni a páciens kezelését, hogy megakadályozzák az alkoholizmus következtében fellépő agyi és emlékezőképességi zavarok kialakulását. Az alkoholfüggőség kezelésére számos terápiás módszer áll rendelkezésre.

Tovább Az alkoholfüggőség - a leszokás módszerei

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; symptomat.de, onmeda.de
Lektorálta: Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest