Parkinson-kóros demencia és Lewy-testes demencia - Miben különböznek?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus frissítve:

A Parkinson-kóros demencia és a Lewy-testes betegség okozta demencia tünetei meglepően hasonlóak, melynek oka, hogy mindkét betegség a primer degeneratív demenciákhoz sorolható.

A tüneteket mindkét kórképben a betegek agykérgi idegsejtjeiben lévő jellegzetes zárványok okozzák. Ezeket a zárványokat nevezzük Lewy-testeknek, melyek olyan fehérjékből származnak, amik nem bomlottak le megfelelően, és zárványokba összecsapódva az életkor előrehaladtával felhalmozódnak az agysejtekben.

A Parkinson-kóros demencia és a Lewy-testes demencia közös tünetei

Ahhoz, hogy megértsük a különbséget a PDD (Parkinson-kór demencia) és DLB (Lewy-testes betegség) között, fontos megérteni, hogy két tünetegyüttes van, mely mindkét típusú demenciában előfordul:

  • Testi: ezek közé tartozik az izomgyengeség, izommerevség és a mozdulatok lassulása.

  • Agyi: ide tartozik a végrehajtó funkciók romlása, a figyelemkiesés és a memóriavesztés.

Mindkét típusú demencia tünetei érintik a testet és az agyat is. Emellett mindkét esetben gyakoriak a hallucinációk és a depresszió. Mindkét állapotot gyakran kezelik a Parkinson-kórra felírt gyógyszerekkel (pl. karbidopa-levodopa), melyek segíthetik a mozgást és a fizikai funkciókat, emellett pedig a kognitív hanyatlást lassító kolinészterázinhibitor készítményekkel.

Ez is érdekelhetiMi a Parkinson-kór?

Mik a különbségek?

Egyes klinikusok szerint a két állapot mindössze különböző változatai ugyanannak a betegségnek, ugyanakkor a legújabb diagnosztikai irányelvek szerint van néhány különbség a két betegség között.

A legnagyobb különbség a Parkinson-kóros demencia és a Lewy-testes demencia között a tünetek jelentkezésének sorrendjében van. A klinikusok is általában úgy különböztetik meg őket egymástól, hogy megkérdezik, mely tünetegyüttes (testi vagy agyi) jelentkezett először.

A Parkinson-kóros demencia esetén a motoros és mozgásos tünetek - beleértve a merevséget, gyengeséget és remegést is - legalább egy évvel korábban jelentkeznek, mint ahogy a kognitív hanyatlás jelei.

A Lewy-testes demenciában az izomgyengeség és a mobilitással kapcsolatos tünetek a kognitív hanyatlással azonos időben, vagy a kognitív hanyatlást követően, esetleg kevesebb mint egy évvel a kognitív hanyatlást megelőzően jelentkeznek.

Egyéb különbségek

Kognitív készségek: A Lewy-testes demencia betegek hajlamosak nagyobb különbségeket mutatni a kognitív készségekben, mint a Parkinson-kóros demenciában szenvedők, a tüneteik igen nagy mértékben hullámzanak. Ezt azért fontos megérteni, mert egyébként a családtagok és a gondozók könnyen frusztrálttá válhatnak, és azt hihetik, hogy a beteg tudatosan és manipulatívan hol demens, hol nem, holott a kognitív funkciók ezen ingadozása a Lewy-test-betegség jellemző tünete.

A mentális képességekben jelentkező esetleges ingadozások megértése is fontos a kognitív képességek tesztelésénél és értékelésénél. A Parkinson-kóros demencia betegek hasonlóan teljesítenek a kognitív teszteken, még akkor is, ha különböző napokon vagy különböző napszakokban kerül azokra sor. Ugyanakkor a Lewy-testes demencia betegek időnként jobb memória- és koncentrációs értékeket mutatnak, míg máskor ezekben határozott romlás figyelhető meg. Így fontos, hogy a kognitív értékelésre többször kerüljön sor annak érdekében, hogy pontos képet kapjunk a Lewy-testes demencia beteg állapotáról.

Alvási szokások: A Lewy-testes demencia gyakran nagyobb mértékben érinti az alvást, mivel a REM-fázisban jelentkező viselkedészavar (mely állapotban a beteg fizikailag is intenzíven megéli az álmát, az alvajáráshoz hasonló, fokozott motoros tevékenységekkel járó viselkedést mutat) sokkal gyakoribb, mint a Parkinson-kóros demenciában. Gyakran ez az egyik első jele a DLB-nek.

Mi okozza a Parkinson-kóros demenciát és a Lewy-testes demenciát?

Mindkét típusú demenciát jellemzi a Lewy-testek jelenléte az agyban, az agysejtek sorvadása és az acetilkolin transzmitter problémák. Mindkét típusú demenciában (bár a DLB esetén sokkal gyakoribb lehet) megfigyelhetők bizonyos mennyiségű amiloid béta-protein lerakódások az agyban, mely az Alzheimer-kór egyik jellemzője.

Tovább Itt olvashat részletesen a demenciáról

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Szerző: Cs. K., fordító; Parkinson's Dementia vs. Dementia With Lewy Bodies (Verywell Health)
Lektorálta: Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus

Cikkajánló

Mi a Parkinson-kór?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Parkinson-kór
A Parkinson-kór közel 200 évvel ezelőtti első leírása óta a kutatók mára felderítették a hátterében álló rendellenességek legtöbbjét. A betegség genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye. Három jellemző tünetét már Parkinson is leírta: a mozgások lelassulása (bradykinesia), az izmok feszessége (rigor) és a remegés (tremor).
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító és Cs. K., fordító
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Cs. K., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest