Mi a demencia?
A demencia a tévhittel ellentétben nem egy konkrét betegség, hanem egy gyűjtőfogalom, amely olyan tüneteket foglal magába, melyek hátterében különböző betegségek állhatnak.
A demencia téma cikkei |
10/1 Mi a demencia? |
Sokan úgy tudják, a demencia, vagyis a szellemi leépülés az öregedés természetes velejárója, de ez sem igaz. Mára egyértelműen bebizonyosodott, hogy igen magas életkorban is friss a gondolkodása az egészséges szépkorúaknak.
A demenciát egyértelműen olyan betegségek okozzák, melyek bár valóban idősebb korban gyakoribbak, de kivizsgálást és kezelést igényelnek annak érdekében, hogy elöregedő társadalmunkban a nyugdíjas éveket az emberek többsége aktívan élje meg, és ne szoruljon rá családja, hozzátartozói ápolására.
A demencia a memória kimutatható károsodását jelenti
A diagnózishoz szükséges a memóriaromláson túl legalább egy tünet jelenléte az alább felsoroltakból:
- az absztrakt gondolkodás károsodása (ez megmutatkozhat például a különbségek és azonosságok felismerésének, a fogalmak meghatározásának, a közmondások értelmezésének nehézségében)
- az ítélőképesség károsodása
- beszédzavar
- személyiségváltozás
A demencia előfordulása
A modern ipari országokban az organikus agyi működészavarra visszavezethető demenciák száma növekszik.
Előfordulása:
- 60-64 éves kor között 1%,
- a 65-69 éves korcsoportban 1,4%,
- 70-74 év között 5,7%,
- 80-84 év között 13%,
- 85-89 év között 22%,
- 90 éves kor fölött 32%.
Ezt azt jelenti, hogy az előfordulási arány 5 évenként megkétszereződik, melynek igen súlyos társadalmi jelentősége van.
Van, amikor a demencia visszafordítható
A demenicáknál elkülönítjük egymástól a másodlagos és az elsődleges formákat.
A másodlagos demenciák rizikófaktorai az érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, az érszűkület, az alkoholizmus és a különféle koponyasérülések. Ezekben az esetekben a szellemi teljesítmény romlását valamilyen betegség vagy egészségkárosító szokás által okozott szervi károsodás okozza. A demenciák, amelyek ebbe a kategóriába sorolhatók, rendszerint megállíthatóak és részben visszafordíthatóak.
Az elsődleges demenciáknak ezzel szemben nincs kimutatható oka, hanem maga a memóriaromlás a betegség egyik fő jellemzője. Ide soroljuk a leggyakoribb demencia típusokat: az Alzheimer-kórt, a Lewy-testes betegséget (DLB) és a Parkinson-kórhoz társuló demenciát, a multiszisztémás atrófiát (MSA) és a Hallervorden-Spatz-betegséget.
A primer demenciák hatékony kezelése még nem ismert, de bizonyos gyógyszerek néhány évre kitolják a teljes ápolást igénylő szakaszt, és megkönnyítik a beteget gondozó hozzátartozó életét.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus