Néhány alzheimeres betegnél egy hétköznapi vírus rejtőzhet a betegség hátterében
Nemrég látott napvilágot a felfedezés, mely szerint egy bizonyos fajta herpeszvírus képes a bélben elrejtőzni, majd onnan a bolygóidegen keresztül az agyba vándorolni, ily módon felelős lehet az Alzheimer-kór kialakulásáért.
Több mint százféle herpeszvírus létezik, azonban közülük mindössze kilenc képes embereket fertőzni. A lakosság fele–háromnegyede 35 éves korára már átesett egy – legtöbbször tünetmentesen lezajló – herpeszfertőzésen. A herpeszvírusok jellemző tulajdonsága, hogy amint bekerültek a szervezetbe, nem lehet őket kiirtani: bárminemű tünet okozása nélkül képesek az idegdúcokban, illetve különféle szövetekben megbújni, majd időről időre aktiválódni és akkor újra és újra tüneteket kiváltani.
Az egyik ilyen kórokozó a herpeszvírusok családjába tartozó humán citomegalovírus (CMV), amely nemcsak cseppfertőzéssel, hanem testnedvekkel és szexuális úton is terjedhet. Igen gyakoriak a veleszületett CMV-fertőzések, amikor a várandós anya adja át magzatának a vírust. A tudósok észrevették, hogy akik citomegalovírus okozta krónikus bélfertőzésen estek át, azoknál a vírus a véráram útján vagy a test legnagyobb paraszimpatikus idegén keresztül képes eljutni az agyba. Amint elért oda, a vírus az Alzheimer-kórral összefüggésbe hozható változásokat idézhet elő az immunrendszerben.
Pontosan milyen változásokról van szó?
Alzheimer-kórban az agyban kóros lerakódások (amiloid plakkok és tau fehérjék) halmozódnak fel, melyek szövettanilag fontos diagnosztikai faktornak számítanak. Ezek a mikroszkopikus agyi rendellenességek ugyanúgy megtalálhatók a vírus által kiváltott Alzheimer-kór esetében is, ám ekkor az immunsejtek és antitestek egyedi biológiai mintázatot mutatnak.
Az agyszövetben található egy immunsejttípus, az úgynevezett mikroglia, amely az agy gyulladásos folyamatainak fő szabályozója. Sérülés vagy fertőzés hatására a mikroglia sejtek környezetében gyulladás alakul ki, melynek során a CD83 nevű gén kifejeződése figyelhető meg.
Alzheimer-kóros betegek boncolása során az agyban nagy számban találtak CD83-as mikroglia sejteket, bélrendszerükben pedig fertőzésre utaló ellenanyagokat. A betegek gerincfolyadékának elemzése során CMV-ellenes antitesteket fedeztek fel, emellett a vírus azonosítható volt a bolygóidegben. Mindezek a citomegalovírus Alzheimer-kórban betöltött okozati szerepére engednek következtetni.
Az Alzheimer-kór egyedi változatáról lehet szó
A vizsgálatokat lebonyolító arizonai egyetem kutatói úgy gondolják, hogy az Alzheimer-kór olyan egyedi változatát fedezték most fel, amely akár minden harmadik-negyedik beteget érinthet. Amennyiben a jelenleg bemutatott észrevételeket további kutatások is megerősítik, megkezdődhet a már létező vírusellenes szerek tesztelése az Alzheimer-kór kialakulásának megelőzése céljából. Az aktív citomegalovírus-fertőzéses betegeket egy jelenleg fejlesztési fázisban lévő vérvizsgálattal lehet azonosítani.
Magyarországon is, mint elöregedő társadalomban, az Alzheimer-kórban szenvedők száma rohamosan emelkedik. A tudomány fejlődésével többet tudhatunk és érthetünk meg erről a gyógyíthatatlan betegségről, amely mind az egészségügyi, mind a szociális ellátórendszerre, valamint a családokra is óriási terhet ró.
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
Felhasznált irodalom:
- Common virus could be behind Alzheimer’s in some people, scientists say (Independent)
- Herpesviruses (NCBI)
- Mindentudó mikroglia (Nemzeti Agykutatási Program)
- Alzheimer's disease-associated CD83(+) microglia are linked with increased immunoglobulin G4 and human cytomegalovirus in the gut, vagal nerve, and brain (Alzheimer's Association Journals)