A kávé és az Alzheimer-kór megelőzése

WEBBeteg/MTI
frissítve:

Nincs kellően megalapozott bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a koffein és a mérsékelt kávéfolyasztás bármilyen irányban befolyásolná a demencia kialakulásának kockázatát.

A koffeinnek az Alzheimer-kór vagy a demencia más formájának kialakulására gyakorolt ​​hatását sokszor tanulmányozták. Egy-egy kutatás nagy médiafigyelmet kapott, ugyanakkor összességében nem bizonyították a kávézás demenciára gyakorolt hatását. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a kávéban és a teában található koffein kis mértékben csökkentheti a demencia kockázatát, míg más tanulmányok nem mutatnak hatást, vagy enyhén megnövekedett kockázatot mutatnak.

A koffein mennyisége a kulcs

Az elmúlt évtizedekben keletkezett, a kévézás kedvező hatását alátámasztó kutatások jellemzően szintén nem mutattak ki pozitív hatást az Alzhemer-kór rizikójára vonatkozóan mérsékelt kávéfogyasztás mellett. A pozitív hatások többnyire állatkísérletekben, vagy nagy mennyiségű koffeinbevitel mellett jelentkeztek, illetve nem a koffein hatásának tulajdoníthatóak.

A probléma, hogy amíg a kávézásnak mérsékelt mennyiségben (kb. napi 2-3 adag) lehet kedvező hatása a stroke, vagy a cukorbetegség megelőzésében, sőt a magas vérnyomással élők számára sem tiltott (napi 1-2 adag), addig ennél nagyobb koffeinadag esetén a hatás visszájára fordulhat. A demencia szempontjából esetleg kedvező eredményekhez tehát olyan mennyiségű koffeinbevitelre lehet szükség, ami már számos más veszélyes betegség rizikóját növeli.

Kutatások a kávé Alzheimer-kórra gyakorolt hatásáról

A Floridai Egyetem kutatói például 55 Alzheimer-kórban szenvedő egeret vizsgálva megállapították, hogy a koffein gátolta a betegséget jelző fehérje-lerakódások kialakulását az állatok agyában. Az egerek egyik csoportja koffeinnel dúsított, másik fele tiszta vizet ivott. Mintegy 500 milligramm koffeinnek megfelelő mennyiséget vettek így magukhoz az anyagból a rágcsálók, ami naponta öt kávénak, 14 csésze teának vagy 20 pohár kólának megfelelő adag.

Két hónap elteltével újra elvégezték az egereken a memóriatesztet és azt tapasztalták, hogy a kávézó csoport sokkal jobban teljesített, mint korábban. A koffeines egerek agyában 50 százalékkal csökkent a béta-amiloid fehérje molekuláiból álló plakkok mennyisége, amely a demenciával járó Alzheimer-kórt jelzi. Az eredeti tanulmányt a Journal of Alzheimer's Disease című szakfolyóiratban tették közzé.

Finn és svéd kutatók több mint két évtizeden át kísértek figyelemmel ismételt kérdőíves módszerrel 1409 embert, akik közül 61-nél alakult ki időskori elbutulás, ebből 48-nál Alzheimer-kór. Akik 50-es éveikben napi 3-5 kávét ittak, azoknál lényegesen kisebb arányban alakult ki elbutulás vagy Alzheimer-betegség 60-65 éves korukra, állapították meg a kutatók.

A kutatásból a kávé hatásmechanizmusa nem derül ki, de az orvosok azt feltételezik, hogy a kávé által tartalmazott antioxidánsoknak köszönhető a kedvező hatást, ezek ugyanis ismert módon gátolják az Alzheimer-kór kialakulását. Antioxidánsok azonban számos más élelmiszerben is megtalálhatóak, az egészséges táplálkozás bizonyítottan az Alzheimer-kór kialakulásának rizikóját csökkentő tényezők közé tartozik. Az eredmény ezért nem bizonyítja, hogy napi akár 5 kávénak az elfogyasztása összességében kedvező lenne, ha más antioxidáns-forrással vetjük össze a hatását.

A demencia megelőzésében a legfontosabb tényezők az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a szellemi frissesség karbantartása.

Ajánlott mérték és a koffeinmérgezés tünetei

Mivel ma már több olyan termék is tartalmaz koffeint, amelyről nem is gondolnánk, könnyen előfordulhat, hogy az ajánlott napi bevitelt túlhaladó mértékben juttatjuk azt a szervezetünkbe. Ajánlott mérték és a koffeinmérgezés tünetei

(WEBBeteg - MTI, Alzheimer's Society)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest