A vaszkuláris demencia tünetei, okai és kezelése
A vaszkuláris demencia memóriaromlással, a gondolkodás és a viselkedés változásával együtt járó állapot. A vaszkuláris (éreredetű) demencia és tünetei olyan kórállapotokból erednek, ahol az agyi vérellátásban bármilyen okból (érelzáródás, súlyos érszűkület) zavar alakul ki.
A téma cikkei |
6/1 Demenciát okozó ritkább kórképek 6/2 A vaszkuláris demencia 6/3 Hipertónia és demencia 6/4 Hogyan előzhető meg a demencia kialakulása? 6/5 A demencia háttere 6/6 Demencia-teszt |
Az agyműködést jelentősen befolyásolhatja az érelváltozások mérete, elhelyezkedése és száma. A vaszkuláris demencia tünetei fokozatosan vagy hirtelen jelentkezhetnek, majd idővel előrehaladhatnak, rosszabbodhatnak, lehetséges rövid javulási periódusokkal. A vaszkuláris demencia előfordulhat önmagában is, vagy egy másik diagnózis része is lehet, például gyakran előfordul az Alzheimer-kórral vagy a demencia más formáival együtt.
Mivel a magas vérnyomás, a cukorbetegség vagy a magas koleszterinszint – az erek megbetegítése révén – hajlamosít szélütésre (stroke-ra), ezért ezen betegségek fennállásakor gyakrabban alakul ki a demenciának a vaszkuláris formája. 70 év feletti férfiakban, illetve dohányzókban szintén gyakoribb az előfordulása.
A vaszkuláris demencia tünetei attól függően változnak, hogy az agy mely részén károsodott a véráramlás. A tünetek gyakran átfedésben vannak a demencia más típusaival, különösen az Alzheimer-kóros demenciával. Az Alzheimer-kórtól eltérően azonban a vaszkuláris demencia legjelentősebb tünetei inkább a gondolkodás sebességét és a problémamegoldást jelentik, mint a memóriavesztést. Mivel pontosan körülhatároltak azok az agyi területek, amelyek például a beszédért, a mozgáskoordinációért, a látásért felelősek, ezért a tünetekből visszavezetve akár beazonosítható a károsodott agyterület is.
A vaszkuláris demencia tünetei
- Zavartság
- A figyelem és a koncentráció zavara
- Csökkent képesség a gondolatok vagy cselekvések rendszerezésére
- A helyzetek elemzésének, hatékony terv kidolgozásának és a terv másokkal való közlésének képességének csökkenése
- Lelassult gondolkodás
- Szervezési nehézségek az élet minden területén
- Nehézség annak eldöntésében, hogy mi legyen a következő lépés
- Memóriaproblémák
- Nyugtalanság és izgatottság
- Bizonytalan járás
- Hirtelen vagy gyakori vizelési inger, vagy a vizeletürítés szabályozásának képtelensége
- Depresszió vagy apátia
A vaszkuláris demencia tünetei akkor lehetnek a legegyértelműbbek, ha például szélütést követően hirtelen jelentkeznek. Amikor úgy tűnik, hogy a gondolkodásban és az érvelésben bekövetkezett változások egyértelműen a stroke-hoz kapcsolódnak, akkor ezt az állapotot stroke utáni vagy más néven poszt-stroke demenciának nevezik.
Néha a vaszkuláris demencia tüneteinek jellegzetes mintázata az átmeneti ischaemiás epiziódokat (TIA) követi. A gondolkodási folyamatokban bekövetkező változások észrevehető lépésekkel csökkennek az előző funkciószintekhez képest, ellentétben a fokozatos, folyamatos hanyatlással, amely jellemzően az Alzheimer-kóros demenciában jelentkezik.
De olykor maga a vaszkuláris demencia is nagyon fokozatosan alakul ki, akárcsak az Alzheimer-kóros demencia. Ráadásul az érrendszeri betegségek és az Alzheimer-kór gyakran együtt fordulnak elő.
A tanulmányok azt mutatják, hogy sok, demenciában szenvedő és agyi érrendszeri betegségben szenvedő embernek is van Alzheimer-kórja.
Hogyan különböztethető meg az Alzheimer-kórtól?
A vaszkuláris demencia – az Alzheimer-kórral szemben – hirtelen kezdődik és lépcsőzetesen romlik, lefolyása hullámzó. Hirtelen rosszabbodást követően a tünetek némiképp enyhülnek, majd egy hónapokkal-évekkel később bekövetkező újabb szélütés további romlást eredményez. A betegségnek ebben a formájában az ítélőképesség kevéssé érintett és a személyiség sem változik olyan mértékben. Ugyanakkor az emlékezetkiesés itt is jellemző, csakúgy, ahogy a tér- és időbeli tájékozódási zavar.
Mi okozhat vaszkuláris demenciát?
A vaszkuláris demencia olyan kórállapotok következménye, amelyek károsítják az agy ereit. Ilyenkor csökken az agy vérellátása, amelynek következménye, hogy csökken az agyban a gondolkodási folyamatok hatékony végrehajtásához szükséges mennyiségű tápanyag és oxigén mennyisége.
A vaszkuláris demencia lehet egyszeri súlyos szélütés, vagy többször ismétlődő kisebb keringészavar következménye. Ha az erek károsodása miatt egy-egy agyterület vérellátása nem megfelelő, akkor ott az idegsejtek "tápanyag hiányában" elpusztulnak.
A gyakori állapotok, amelyek vaszkuláris demenciához vezethetnek, a következők:
- Stroke (infarktus), amely agyi érelzáródással jár. Az agyi artériát blokkoló stroke általában számos tünetet okoz, beleértve a vaszkuláris demenciát. Néhány stroke azonban nem okoz észrevehető tüneteket. Ám ezek a csendes stroke-ok is növelik a demencia kockázatát. A vaszkuláris demencia kockázata az idő múlásával bekövetkező stroke-ok számával nő. A vaszkuláris demencia egyik fajtája, amely sok stroke következményében alakul ki, a multiinfarctusos demencia.
- Agyvérzés: Gyakran az ereket gyengítő nem jól beállított magas vérnyomás okozza, ami agyvérzéshez vezethet. Másik oka egyfajta fehérje felhalmozódása a kis erekben, ami az öregedés következtében idővel gyengíti azokat (agyi amiloid angiopátia).
- Szűkült vagy krónikusan károsodott agyi erek: Azok az állapotok, amelyek szűkítik az agyi ereket vagy hosszú távú károsodást okoznak bennük, szintén vaszkuláris demenciához vezethetnek. Ilyen állapotok közé tartozik az öregedéssel összefüggő állapotromlás, a magas vérnyomás, az érelmeszesedés vagy a cukorbetegség is.
A vaszkuláris demencia vizsgálata
Nincs egyetlen teszt a vaszkuláris demencia kimutatására. A diagnózis felállításához többféle vizsgálat szükséges.
A tünetek felmérése – például, hogy a tünetek a vaszkuláris demencia tipikus tünetei-e –, a teljes kórtörténet megismerése, a stroke vagy a magas vérnyomás kórelőzményének megléte alapján, a mentális állapot neuropszichológiai felmérése, agyi képalkotó vizsgálatok, például MRI-vizsgálat vagy CT-vizsgálatok együttes kiértékelése után állítható fel a diagnózis.
Hogyan kezelhető a vaszkuláris demencia?
Mivel sok különböző betegség vezethet vaszkuláris demenciához, specifikus kezelés nincs. A kezelés célja a kiváltó ok kezelése, ami csökkentheti az agysejtek elvesztésének sebességét. Elsődleges fontosságú az alapbetegségnek – így a magas vérnyomásnak, cukorbetegségnek – a kezelése, beállítása, illetve szélütésen átesett betegek esetében a véralvadás gyógyszeres gátlása.
Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy az Alzheimer-kór kezelésére használt gyógyszerek jótékony hatással lehetnek egyes, a vaszkuláris demencia korai formájában szenvedő betegekre.
Sajnos arra sincs mód, hogy visszafordítsák az agysejtek elvesztését, amely az állapot diagnosztizálása előtt történt, de a kezelés és az egészséges életmód sok esetben segíthet lelassítani a vaszkuláris demenciát.
Ennek része az
- egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás
- fogyás, ha túlsúly is fennáll
- a dohányzás abbahagyása
- rendszeres mozgás beiktatása
- az alkoholfogyasztás csökkentése
- rendszeres gyógyszerszedés, amennyiben szükséges, például a magas vérnyomás kezelésére, a koleszterinszint csökkentésére vagy a vérrögképződés megelőzésére
Egyéb kezelések – beleértve a fizioterápiát, a szellemi aktivitás fenntartására szolgáló tevékenységeket (pl. keresztrejtvény, kvízek stb.), és a pszichológiai terápiákat – segíthetnek csökkenteni a meglévő problémák hatását.
Ritkább agyi kórképek is állhatnak a demencia hátterében |
A demenciát kis százalékban olyan ritkábban előforduló agyi megbetegedések okozzák, mint a Pick-betegség, a Lewy-testes betegség, a Creutzfeldt-Jakob-kór, a Korsakoff-szindróma vagy az ismertebbnek és gyakoribbnak mondható Parkinson-kór. |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
Felhasznált irodalom: Vascular dementia (Mayo Clinic), Vascular dementia (NHS)