A legjobb módszerek az időskori demencia megelőzéséhez

MTI
megjelent:

A cukorbetegség és a depresszió korai felismerése és kezelése, valamint az egészséges táplálkozás és az agy megfelelő karbantartása, a legjobb fegyverek az időskori demencia ellen - derült ki egy új tanulmányból.

A British Medical Journal (BMJ) című orvosi szaklapban megjelent tanulmányukban brit és francia kutatók azokat az egyszerű módszereket igyekeztek összegyűjteni, amelyekkel hatékonyan fel lehet venni a harcot az időskori demencia (szellemi leépülés) ellen - olvasható a BBC honalpján. A szakemberek 1400 idősebb korú embernél vizsgálták a demencia jeleit, majd ezt kettő, négy, és hét év múlva is megismételték.

Emellett dokumentálták a résztvevők magasságát, testsúlyát, végzettségét, havi jövedelmét, mozgékonyságát, táplálkozási szokásait, alkohol- és dohányfogyasztását, valamint olvasási feladatokat végeztettek velük és az intelligenciájukat is megmérték.

Eredményeik szerint a depresszió és a cukorbetegség megelőzésével, valamint a fokozott gyümölcs- és zöldségfogyasztással összességében 21 százalékkal csökkenthető a jövőbeli demenciás esetek száma.

Az agytorna fontosabb, mint a gének

Az írás-olvasás, a műveltség, vagyis az oktatás egészének fejlesztésével, 18 százalékkal lehetne visszaszorítani Nagy-Britanniában, az újonnan kialakuló demenciás esetek számát az elkövetkező hét évben. Meglepő módon azonban a betegséghez kötődő gén "eltávolítása" mindössze 7 százalékos a csökkenést jelentene. (A betegség kialakulásának eddig számos okát sikerült azonosítani, így az elhízást, a magas vérnyomást, illetve koleszterinszintet is.)

A szakemberek által javasolt megelőzési technikák hatásosságának vizsgálatához további kutatásokra van szükség, amelyeknek már a fiatalabb felnőttekre is ki kell terjedniük - mondták a kutatók.

(MTI)

Cikkajánló

Mi a demencia?

Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Demencia
A demencia a tévhittel ellentétben nem egy konkrét betegség, hanem egy gyűjtőfogalom, amely olyan tüneteket foglal magába, melyek hátterében különböző betegségek állhatnak.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest