A nagy változások depressziót okozhatnak

szerző: Dr. Muszil Dóra, pszichiáter - WEBBeteg
frissítve:

Az életben történt nagy változások nem múlnak el nyomtalanul. Különösen igaz ez akkor, ha valaki eleve hajlamos a hangulatzavarra, hiszen ebben az esetben egy-egy rendkívüli esemény elindíthat egy újabb depressziós időszakot. A depresszióra való hajlam egyik fontos tényezője a szervezet belső órájának sérülékenysége.

Bár nem túl gyakori, de jól szemlélteti ezt a jelenséget egy utazás, ahol megváltozik az időzóna. Ebben az esetben a megszokott napirendhez képest megváltoznak az alvási szokások és kimarad egy-egy étkezés. Ezek következtében felborul a szervezet belső ritmusa, ami ingerlékenységet, fáradtságot, koncentrációs nehézséget okozhat. Egy idő után természetesen a belső óra alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez, és minden visszatér a normál kerékvágásba. Baj akkor van, ha valaki érzékenyebb ezekre a változásokra, vagy hosszabb időn keresztül állnak fenn a bizonytalan körülmények. Ilyenkor ugyanis hosszabb-rövidebb idő után megjelennek a depresszió tünetei.

A mindennapi életünkben azonban sokkal gyakrabban fordul elő a belső ritmus felborulása az arra hajlamos egyéneknél utazás nélkül is. Ezt okozhatja a munkahely megváltoztatása, elvesztése, költözés, egy párkapcsolat indulása vagy megszűnése, és sok egyéb. Mindegyik fenti példában közös vonás, hogy az illető addig megszokott napi ritmusa megváltozik. Megváltozik a társas kapcsolatok időbeosztása, gyakorisága, érzelmi töltése. Megváltoznak az élettani működések, az egyén máskor étkezik, máskor alszik, jóval többet vagy épp ellenkezőleg, jóval kevesebbet alszik, mint korábban. A nagy változások a szervezet számára stresszt jelentenek, és a belső ritmus sérülékenysége esetén depresszióhoz vezethetnek.

A jelenség hátterében a cirkadián ritmus működészavara feltételezhető. Az agyban található idegsejtcsoport, a nucl. suprachiasmaticus feladata, hogy egy nagyjából 24 órás periódus mentén összehangolja a különböző szervek és biológiai folyamatok működését. Ez a finoman hangolt rendszer érzékeny a külső változásokra és azokhoz alkalmazkodva változik folyamatosan. Ha a korábbi életviteli szokások hirtelen megváltoznak, vagyis a testmozgás, az alvás, a táplálkozás rendje és minősége, az emberi érintkezések időpontja és időtartama eltér a megszokottól, akkor a rendszer nem tud elég gyorsan igazodni, és az addigi egyensúly felborul. Ennek számos következménye lehet, az egyik a hangulatzavar, a depresszió tüneteinek megjelenése.

A fentiekből eredően a depresszió hatékony kezelésének egy módja a cirkadián ritmus gyógyszeres helyreállítása antidepresszív szerrel, illetve a gyógyszerhatás kiegészítése pszichoterápiával és életvezetési tanácsadással. Ez utóbbi során a beteg közreműködésével a pszichiáter feltérképezi a páciens szokásrendszerét, rámutat azokra a pontokra, melyeken változtatni kellene és közösen átgondolják azt is, hogyan lehetne elérni a kívánt célt. Az alanynak meg kell értenie milyen fontos, hogy a depresszió elkerülése érdekében fenntartsa a napi rutint, és kerülje az ettől való eltéréseket, hiszen csak így tudja megvédeni magát attól, hogy kiújuljon a hangulatzavara.

Tovább Depressziós beteg a családban: Hogy segíthetnek a családtagok?

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Muszil Dóra, pszichiáter

Cikkajánló

A depresszióról részletesen

Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta
Depresszió
A depresszió mára gyakori betegséggé vált, amely világszerte legalább 300 millió embert érint. Kezeletlen esetben a depresszió egy lefelé menő spirált eredményezhet, amely végén a rokkantság, az önellátási képtelenség, sőt akár az öngyilkosság is állhat.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pálvölgyi Rita

Dr. Pálvölgyi Rita

Pszichiáter, pszichoterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tolvay Katalin

Dr. Tolvay Katalin

Pszichiáter

Debrecen