A súlyos depresszió a munkaképtelenség második leggyakoribb oka a világon
A súlyos depresszió a munkaképtelenség második leggyakoribb oka a világon - derült ki a mentális betegség globális terheit elemző tanulmányból.
A klinikai depresszió, más néven súlyos depresszív zavar (MDD) leginkább a munkaképes korú felnőttek között fordul elő, és több nőt érint, mint férfit.
Az egész világon legnagyobb arányban Afganisztán, legkisebb arányban Japán népességét sújtja, Közép-Amerikában, Közép- és Délkelet-Ázsiában pedig a munkaképtelenség vezető oka - tudósított a Healthline tudományos-ismeretterjesztő portál a PLOS Medicine című szaklapban megjelent tanulmányról.
A Queenslandi Egyetem professzora, Alize Ferrari vezette kutatócsoport azt vizsgálta, milyen terhet jelentett 2010-ben a klinikai depresszió az egész világon. A kutatást elvégezték húsz és tíz évvel korábban is.
A depresszió az egyik leggyakoribb mentális zavar
A tudósok a depressziót több mint kétszáz munkaképtelenséget okozó betegséggel és sérüléssel hasonlították össze. Elemezték a betegségről készült tanulmányokat, és azokban az országokban, ahol hiányosak voltak az adatok, becsléseket alkalmaztak.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) adatai szerint körülbelül 350 millió embert, vagyis a világ népességének mintegy négy százalékát érinti a depresszió, az egyik leggyakoribb mentális zavar. A beteget a tartós szomorúság és levertség jellemzi, érdektelenséget érez a korábban örömet szerző dolgok iránt.
Úgy tűnik, senkinek sincs védettsége ellene. Bár több nőt érint, a férfiakat is sújtja, és akár hároméves gyerekeknél is jelentkezhetnek a tünetei. Oka sokrétű és még nem teljes egészében feltárt, bár sok lehetséges kiváltó tényezőt már ismerünk, és a legfrissebb kutatások szerint az agy kémiai egyensúlya a betegeknél megváltozik, így nem lehet egyszerűen "kitörni belőle" – magyarázta Rob Dobrenski New York-i pszichológus, aki nem vett részt a kutatásban.
Alize Ferrari a BBC kérdésére elmondta: a depresszió súlyos gond, és a mainál több figyelmet kell szentelni neki, a kezelés újabb, hatásos módszereit kell kifejleszteni.
(MTI; Forrás: healthline.com)