Visszatérő depresszió - Mit tehetünk ellene?
A hétköznapi nyelvhasználatban, ha depresszióról beszélünk, akkor azon a levertséget, a rossz hangulatot értjük, azonban fontos tudni, hogy orvosi értelemben ennél jóval többről van szó.
Ha általánosságban akarnánk megfogalmazni, akkor azt mondhatnánk, hogy a depresszió kialakulása során az egészséges állapothoz képest bizonyos érzelmek szintje megnövekszik, míg másoké lecsökken. Pontosabban: a rossz érzések elhatalmasodnak, a jó érzések pedig megfogyatkoznak.
Jó és rossz érzések
A felerősödő rossz érzéseket negatív affektusoknak nevezzük. Ilyen például a nyomott kedélyállapot, a szorongás, a félelem, az ingerlékenység, a bűntudat, a bizalmatlanság és az elhagyatottság-érzés is. A mindennapokra jellemző a "sötét szemüveg" hatás, amikor mindenben a rosszat, az ijesztőt, a reménytelenség keltőt látjuk.
A depresszió során elhalványuló jó érzéseket pozitív affektusoknak nevezzük. Ezek közé tartozik az örömérzés képessége, az érdeklődés, az energia, a remény, a lelkesedés, a motiváció és az önbizalom, melyek elengedhetetlenül szükségesek ahhoz, hogy boldognak érezhessük magunkat a mindennapi életben.
Anhedónia mint a depresszió fő tünete |
Anhedóniáról akkor beszélhetünk, amikor az általában örömöt okozó tevékenységek iránti érdeklődés vagy az általuk okozott öröm jelentősen csökken. Ez az állapot az élet számos területén jelentkezhet, így érintheti a munkát, a korábbi hobbikat, de a táplálkozást és a szexuális életet is. |
A pozitív érzések visszanyerése is cél
A depresszió kezelése során kezdetben a negatív affektusok mérséklése a cél, mivel ezek jelentősen fokozzák a szenvedést. A későbbiekben már nem szabad megelégedni a negatív érzések korrigálásával, mivel a korábbi életminőség helyreállításában a pozitív affektusok visszanyerése legalább annyira lényeges. Ezek hiányában nem érhető el teljes gyógyulás és a visszaesés is nagyobb valószínűséggel következik be.
Ha a kezelés során csak a negatív tüneteket sikerül mérsékelni vagy megszüntetni, de nem térnek vissza az olyan pozitív érzések, mint az életkedv, a motiváció, a lelkesedés és a bizalom, akkor a betegek idegennek érzik magukat a saját életükben. Úgy érzik, hogy nem kapták vissza a korábbi életüket és személyiségüket. Ilyen esetekben tovább kell alakítani a terápián, gyógyszert kell váltani vagy a korábban szedett szerek mellé új készítményt kell beállítani.
Ezt olvasta már? A depresszió kezelése
Visszatérő depresszió
Amennyiben a pozitív affektusokat nem sikerül helyreállítani, akkor a depresszió kellemetlen tünetei előbb-utóbb kiújulnak és a hangulatzavar tartóssá válik. Ennek következtében a beteg elveszíti a munkáját, az emberi kapcsolatai fokozatosan leépülnek, majd lépésről-lépésre elszigetelődik a környezetétől és életképtelenné válik.
A depresszió maradványtünetei |
A depresszió kezelése során gyakori maradványtünetek az alvászavar, érdeklődéshiány, az örömképesség nem kielégítő javulása, koncentrációzavar, fáradékonyság. |
Fontos a kezelés!
Mindezeken túlmenően ma már tudjuk, hogy a depresszió jelentősen hozzájárul olyan testi betegségek megjelenéséhez és súlyosbodásához is, mint a szív- és érrendszeri megbetegedések vagy a cukorbetegség. A korábbi elképzelésekkel ellentétben ma már tudjuk, hogy nem a negatív tünetek túltengése jelenti a fő kockázatot ezen betegségek kialakulásánál, hanem a pozitív érzések hiánya.
Éppen ezért a depresszió kezelése során nem elegendő, ha a negatív érzéseket megszüntetjük, hanem a pozitív érzések visszatértét is maximálisan támogatni kell.
Forrás:
- dr. Bánki M. Csaba: Az anhedonia önálló kardiovaszkuláris rizikótényező, Psychiatric Times 2014/3. szám, 12-13.
- dr. Nádasdy Andrea: A remisszió újraértelmezése depresszióban, Psychiatric Times 2014/2. szám, 22-23.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Veress Dóra, pszichiáter