A depresszió alternatív kezelési lehetőségei

szerző: Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta - WEBBeteg
frissítve:

Az alternatív gyógyászati termékekkel kapcsolatban általános szabály, hogy a gyógyszerekkel történő lehetséges kölcsönhatásuk miatt használat előtt tájékoztassa orvosát!

A téma cikkei

7/1 A depresszió - Áttekintés
7/2 A depresszió kialakulásának okai
7/3 A depresszió tünetei
7/4 A depresszió kezelése
7/5 A depresszió alternatív kezelési lehetőségei
7/6 Depresszió gyermekkorban
7/7 Szezonális depresszió - Mik a tünetei, és hogyan kezelhető?

Bizonyos gyógynövény-eredetű gyógyszerek (pl. orbáncfűkivonat) és táplálék kiegészítők népszerűségre tettek szert. Jelenleg is vizsgálnak alternatív gyógyászati készítményeket a depresszióval kapcsolatos hatékonyságukat illetően.

Az alternatív gyógyászati termékekkel kapcsolatban általános szabály, hogy beszélje meg orvosával, mielőtt szedni kezdené őket. Fontos tudni róluk, hogy kölcsönhatásba léphetnek egyes orvos által javallt, illetve szabad forgalmú patikai készítménnyel, amellett gyártásuk nincs olyan szigorúan szabályozva, mint a gyógyszereké. Az Országos Gyógyszerészeti Intézet nem vizsgálja ezek biztonságosságát, tisztaságát és hatékonyságát.

Ettől függetlenül az alábbiakban néhány gyakoribb gyógyhatású készítményt sorolunk fel, amelyek a depresszió kezelésében alkalmaznak:

Orbáncfű. Ez a készítmény a Hypericum perforatum növény kivonatából készül. A népi hagyományok alapján már régen használták és jelenleg is széles körben alkalmazzák szorongás és depresszió kezelésére. Európai vizsgálatok eredményei alapján a Hypericum perforatum jó hatású lehet enyhe hangulatzavar kezelésére és viszonylag kevés mellékhatása van. Súlyos depresszió kezelésére nem alkalmas! Mellékhatásai között szerepelhet szájszárazság, bizonytalanságérzés, emésztési zavarok, fáradtság, fejfájás, fényérzékenység és szexuális problémák. A legtöbb esetben a tünetek enyhék. A Hypericum perforatummal kapcsolatosan azonban meg kell jegyezni, hogy az antidepresszánsokkal, véralvadásgátlókkal, vérnyomáscsökkentőkkel és egyes fertőzés elleni szerekkel kölcsönhatásba lépve ezek hatékonyságát csökkenthetik.

S-adenosyl-methionin. Az S-adenosyl-methionin olyan vegyület, ami a legtöbb emberi sejtben megtalálható és számos alapvető sejtműködésben szerepet játszik. Úgy tartják, hogy használata emeli a szerotonin és a dopamin szintjét. Egyes vizsgálatok eredményei szerint az S-adenosyl-methionin hatékonyabb, mint a placebo, de nem hatékonyabb, mint az antidepresszánsokkal való kezelés. Ez a gyógyhatású készítmény nagyon drága, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy hatása nincs kellően igazolva. Mellékhatásként émelygést és székrekedést okozhat.

5-hidroxytriptofán. A szerotonin szintéziséhez a szervezetnek 5-hidroxytriptofánra van szüksége. Elméletileg az 5-hidroxytriptofán szintjének megemelése abba az irányba hat, hogy a szerotonin koncentrációja is emelkedik. Jelenleg nem állnak rendelkezésre adatok arról, hogy ez ténylegesen így van-e, illetve, hogy az 5-hidroxytriptofán szedése hatékony és biztonságos.

Omega-3 (n-3) zsírsavak. Az omega-3 zsírsavak a halolajban és bizonyos növényekben találhatók meg. Jelenleg lehetséges hangulatstabilizáló hatását vizsgálják a bipoláris depresszió és más pszichiátriai betegségben szenvedő betegek kezelésére. Az omega-3 zsírsavakat tartalmazó halolaj kapszulákat különböző boltokban lehet kapni. A kapszuláknak magas a kalóriatartalma és különböző gyomor-bélrendszeri problémákat okozhatnak. Az omega-3 zsírsav bevitele növelhető tengeri hal, néhány édesvízi hal (pl. busa), tofu, szója, dió és lenmagolaj fogyasztásával.

Élet a depresszióval

Tanácsok a depresszió elleni küzdelemhez
  • Rendszeresen keresse fel orvosát, hogy orvosa folyamatosan követni tudja az állapotát és gyógyszerelését ahhoz igazíthassa!

  • Az előírást pontosan betartva szedje gyógyszereit! Az Ön számára legjobb gyógyszer megtalálásának akkor van esélye, ha maximálisan követi orvosa előírását. Lehetséges, hogy néhány hónapra van szükség ahhoz, hogy az eredményt észlelje. Akkor is folyamatosan szedje tovább gyógyszereit, ha már jobban érzi magát.

  • Ne izolálódjon! Próbáljon meg részt venni a normális tevékenységekben.

  • Gondoskodjon magáról! Táplálkozzon egészségesen, aludjon és mozogjon eleget. A mozgás nemcsak segít megőrizni kondícióját és egészségét, de a depresszió bizonyos formáin javíthat is, csökkenti a stresszt és hozzájárul ahhoz, hogy Ön ellazuljon.

  • Kerülje az alkohol és a marihuána használatát, depresszióban lassítja a gyógyulást.

  • Kérje orvosa vagy egy szociális nővér segítségét abban, hogy megismerhesse, milyen önsegítő csoportok működnek lakhelyéhez közel!

Tovább Bélflóra, autizmus és hangulatzavarok - Mi lehet az összefüggés?

Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta, klinikai farmakológus

Cikkajánló

A depresszióról részletesen

Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta
Depresszió
A depresszió mára gyakori betegséggé vált, amely világszerte legalább 300 millió embert érint. Kezeletlen esetben a depresszió egy lefelé menő spirált eredményezhet, amely végén a rokkantság, az önellátási képtelenség, sőt akár az öngyilkosság is állhat.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pálvölgyi Rita

Dr. Pálvölgyi Rita

Pszichiáter, pszichoterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tolvay Katalin

Dr. Tolvay Katalin

Pszichiáter

Debrecen