Kisállatokkal a depresszió ellen
A pszichológusok nem véletlenül állítják, hogy a lakásban, ház körül tartott kisállatok jó hatással vannak a testi-lelki egészségre. Nyilvánvalóan nem tudják megszüntetni a depresszió tüneteit, viszont jótékony hatásuk az enyhe vagy közepes depressziós betegek nagy százalékánál egyértelműen tapasztalható. Hozzájárulnak a jobb közérzethez, a jobb alváshoz.
Hogyan is görbülhetne sírásra a szánk, ha hazaérkezésünkkor kutyusunk eszeveszett farkcsóválással jelzi jöttünk iránt érzett örömét? Az sem véletlen, hogy Amerikában például sok pszichológus kisállatot tart a rendelőjében, hogy könnyebb legyen áttörni a falat közte és a hozzá érkező gyerekek között.
A feltétel nélküli szeretet mellett az állat a magány érzését is háttérbe szorítja. A depresszió kísérő tüneteként jelentkező visszahúzódó magatartásra is hatással vannak. Sok ember számára a házi kedvenc az egyetlen közeli hozzátartozó, hű társ, akihez szólni tud. Az állat közelsége elvonja a figyelmet a gazdi problémájáról.
Mivel állatot tartani bizonyos kötelezettséggel jár, gondoskodni kell az etetésről-itatásról. El kell látni egy másik élőlényt is, így a depressziós hangulat kevésbé tud eluralkodni. Egy kutyus például igényli a rendszeres sétát is, így teremtve gazdája számára kitűnő alkalmat társas kapcsolatok kialakítására, ismerkedésre. Sőt, a stressz is csökken egy-egy simogatás, játék hatására.
A legújabb kutatások szerint
- A 25 és 40 év közötti Kínában élő női kutyatulajdonosok általános egészségi állapota jobb, mint az állatot nem tartóké. Az állattartók többet mozognak, jobban alszanak, jobb a közérzetük, kevesebbszer betegek, ritkábban keresik fel a háziorvosukat.
- Az állat kitűnő lehetőséget kínál a kapcsolatteremtésre. Az állatot tartó emberek gyakrabban beszélgetnek a szomszédokkal is.
- Az állattartás jótékony hatással van a szív- és érrendszeri problémákra. Egy vizsgálat eredménye szerint az állattartók vérnyomása és koleszterinszintje alacsonyabb volt az egyedül élő emberekéhez képest.
Terápiás állatok, házikedvencek, a lélek gyógyítói |
Ön is szereti az állatokat? Ha igen, akkor biztosan tapasztalta már, hogy a kutyák, lovak, macskák és a többi házi vagy szelíd(ített) állat közelsége milyen csodálatos hatással van ránk: nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak vagyunk, ami testi egészségünkre is pozitívan hat. Lássuk, hogyan segítik ma a betegek gyógyulását! Terápiás állatok, házikedvencek, a lélek gyógyítói |
Nem csak kutya
Ha háziállatról van szó, nem kell feltétlenül kutyára vagy macskára gondolni. Egy papagáj is kitűnő társ lehet, egy angol kutató szerint különösen a középkorú nők számára, ahol a gyerekek kirepültek a családi fészekből. Idősebb emberek esetén beszédtémát ad az állat, a vele való foglalatoskodás miatt a gazdi újra fontosnak érezheti magát.
Ha háziállatról van szó, mindenféle házban, ház körül tartható állat szóba jöhet. Akár az akváriumot is érdemes tartani: egy 20 évvel ezelőtt végzett vizsgálat szerint már pusztán a halak megfigyelése is csökkenti az izomfeszülést és a pulzusszámot.