Az antidepresszánsok csak súlyos esetben hatnak?
Az enyhe, vagy mérsékelten depressziósoknál nem sokat használnak az antidepresszáns gyógyszerek, állapították meg amerikai kutatók 6 tanulmány adatainak összevetéséből.
A 6 kísérletben összesen 718 járó beteg vett részt, akiknek állapota az enyhétől a súlyosig terjedt a depresszió fokának mérésére szolgáló Hamilton-féle skálán.
Tabletták fogságában - A gyógyszerfüggésről |
Minden harmadik magyar szed nyugtatót egy felmérés szerint. Azt viszont fel sem lehet mérni, hogy közülük hányan válnak függővé. A gyógyszerfüggőségről>> |
A philadelphiai Pennsylvaniai Egyetem kutatói azt találták, hogy az antidepresszánsok hatása lényeges szóródást mutatott a betegség súlyosságától függően. A gyógyszereknek csak a nagyon súlyos esetekben volt erős hatásuk, viszont az enyhe vagy mérsékelt esetekben a hatás elhanyagolható vagy éppen kimutathatatlan volt.
Az antidepresszánsokkal végzett kísérletek a súlyos esetekre összpontosítanak, de arról csak nagyon szegényes adatok vannak, hogy mennyire hatnak a gyógyszerek a kevéssé beteg páciensekre. Ezt a tényt az orvosoknak és a betegnek szóló gyógyszerhirdetések is elhallgatják - emelik ki a kutatók.
Az orvosok és a felhasználók sem tudják, hogy e gyógyszerek hatásosságát olyan tanulmányok alapján állapították meg, amelyekbe csak súlyosabb betegeket vontak be, teszik hozzá az amerikai kutatók.
Végkövetkeztetésük pedig az, hogy a kevéssé súlyos akut depressziósok többségénél nem nagyon van bizonyíték arra, hogy az antidepresszánsok hatásosak volnának.
Az összevető elemzés a Journal of the American Medical Association című amerikai orvosi szaklapban jelent meg kedden.
(FH)