Vérvizsgálat a depresszió diagnosztizálására?
Elképzelhető, hogy a jövőben egyszerű vérvizsgálattal is eldönthetik az orvosok, hogy egy páciens depressziós-e. A módszerrel gyorsan meghatározhatják azt is, hogy hatásosak-e a betegnél az antidepresszáns szerek, vagy másokat kell helyettük választani.
Amerikai tudósok felfedezték ugyanis, hogy a depresszisósoknál sokkal nagyobb számban fordul elő egy bizonyos fehérje, amelyet egyszerű vérvizsgálattal ki lehet mutatni.
A Journal of Neuroscience című ideggyógyászati folyóirat beszámolója szerint a Gs alfa jelű fehérje jelzőanyagként szolgálhat. A kutatók orvosilag depressziósnak diagnosztizált, és öngyilkosságban meghalt személyek agyát hasonlították össze olyan halottak agyával, akiknek nem volt pszichiátriai betegségük. Megállapították, hogy a deperessziósok agyában sokkal több volt jelen ebből a kulcsfontosságú jelzőfehérjéből.
A depresszióelnyomó gyógyszerek hatásosságát csak minimum egy hónapi kezelés után tudják megállapítani. A vérben található G alfa fehérjéből viszont már 4-5 nap elteltével láthatná az orvos, hogy a kiválasztott antidepresszáns hatásos-e, és ha nem, akkor áttérhet más gyógyszerre. A tudósok perspektivikusnak minősítik a felfedezést, mert a Gs alfa fehérje kimutatásához szükséges vérvizsgálatot bármely klinikai laboratórium el tudja végezni.
Kapcsolódó cikkek |
(FH)