Eredményes lehet a génterápia a súlyos depresszió kezelésében

Medipress
megjelent:

Amerikai kutatók szerint a génterápia hatékony új fegyverré válhat a hagyományos gyógyszeres kezelésekre nem reagáló, súlyos depresszió elleni küzdelemben.

Egy bizonyos fehérjét aktiváló egyik kulcsfontosságú gén helyreállításával a parányi agyi területen, a nucleus accumbensben vissza lehetett fordítani a depresszió-szerű tüneteket a kísérleti egerekben – írják a kutatók a Science Translational Medicine legújabb számában.

„Eredményeink alapján új terápiát fejleszthetünk ki, amellyel célba vehetjük az emberi depresszió egyik alapvető okát” – nyilatkozta a kutatást vezető Michael Kaplitt, a New York-i presbiteriánus kórház idegsebésze.

„A depresszió jelenlegi terápiái csak a tüneteket kezelik, az alap okokat nem, és bár ez számos beteg esetében beválik, az előrehaladott, vagy a gyógyszerekre nem reagáló depresszióban szenvedő betegeknek remélhetőleg előnyére válik majd új megközelítésünk.”

A kutatók kimutatták, hogy a p11 néven ismert fehérje a nucleus accumbensben, az öröm és a megelégedettség érzésével áll összefüggésben, ami súlyos depresszió esetén gyakran hiányzik.

Emberi alanyokon végzett posztmortem vizsgálatok kiderítették, hogy a súlyos depresszióban szenvedő betegek a kevésbé beteg alanyokhoz képest a p11 fehérje alacsonyabb szintjével rendelkeztek.

A kísérletek során, a p11 fehérjével nem rendelkező egerek, kivétel nélkül depresszió-szerű viselkedést tanúsítottak, amiből arra lehet következtetni, hogy a depressziós tünetek enyhítéséhez kulcsfontosságú ennek a funkciónak a helyreállítása, és a p11 protein elérhetősége.

„A p11 hiányában az idegsejt képes a számára szükséges összes szerotonin-receptor előállítására, ezek azonban nem jutnak el a sejt felszínére” – magyarázta Kaplitt.

A szerotonin az ingerületek továbbításához szükséges az idegsejtek, valamint az idegsejtek és az agy más részei között. A terápia során egy módosított vírust juttatnának az agysejtekbe, amelyek „genetikai terhet” raknak le azoknak az idegsejteknek a genomjába, amelyek a fehérjét fogják termelni.

„Ezek a kutatások együttesen hathatósan bizonyítják, hogy a p11 fehérje megfelelő szintjének fenntartása az agy ezen öröm/jutalmazás területén, kulcsfontosságú lehet a depresszió megelőzésében, illetve kezelésében” – állítja Kaplitt.

Medipress

Cikkajánló

A depresszióról részletesen

Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta
Depresszió
A depresszió mára gyakori betegséggé vált, amely világszerte legalább 300 millió embert érint. Kezeletlen esetben a depresszió egy lefelé menő spirált eredményezhet, amely végén a rokkantság, az önellátási képtelenség, sőt akár az öngyilkosság is állhat.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pálvölgyi Rita

Dr. Pálvölgyi Rita

Pszichiáter, pszichoterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tolvay Katalin

Dr. Tolvay Katalin

Pszichiáter

Debrecen