A diabéteszes neuropátia emésztőrendszeri tünetei
A diabéteszes neuropátia a cukorbetegség mikrovaszkuláris szövődménye, melyet az idegeket oxigénnel és tápanyagokkal ellátó vérerek gyengülése okoz.
A diabéteszes neuropátia érinti a fájdalomérzékelő idegeket, valamint a vegetatív idegrendszert. A betegség a diabéteszben szenvedők 60-70 százalékát érinti, de leggyakrabban csak miután a betegség már 25 éve tart.
A diabéteszes neuropátia hatása a vegetatív idegrendszerre
A vegetatív idegrendszer része a perifériás idegrendszernek, amely ellenőrzi az emésztést, a légzést és szívfrekvenciát, a vizelést és a szexuális izgalmat.
Az emésztési folyamat során a vegetatív idegrendszer szabályozza a gyomor motilitását, a gyomorsavtermelést, valamint az emésztőrendszer mirigyeit.
A diabéteszes autonóm neuropátia általában több rendszert érint egy időben, így az emésztési zavarok mellett gyakran jelentkezik szív-és érrendszeri megbetegedés, vizelettartási-és szexuális diszfunkció.
Nyelési nehézségek a diabétesz következményeként
A vegetatív idegrendszer által ellenőrzött simaizom sejtek hullámmozgással juttatja az ételt a nyelőcsőből a gyomorba. Amennyiben a nyelőcső simaizom sejtjei sérülnek, az nyelési nehézséget okozhat. Továbbá ha a nyelőcső záróizom is érintett a bajban, az gyakori gyomorégéshez vezethet.
A cukorbetegek gyomorpanaszai
A vegetatív idegrendszer legnagyobb idege, a vagus ideg szabályozza a gyomor mozgását. A nyelőcsőhöz hasonlóan itt is a simaizom mozgatja az ételt a gyomorból a vékonybélbe.
Ha a vagus ideg idegszálai sérülnek, a gyomor kiürüléséhez szükséges idő jelentősen megnő. Ezt az állapotot gastroparesisnek nevezik.
A régóta cukorbetegségben szenvedők mintegy fele tapasztal gastroparesist. Ennek tünetei a hasi fájdalom, puffadás, hányinger, hányás, étvágytalanság és a fogyás.
Hasmenés, székrekedés
A diabéteszes neuropátia a vastagbelet is érinti, és székrekedést vagy hasmenést, valamint széklet inkontinenciát okozhat. Jellemzően a hasmenés és a székrekedés előfordulása váltakozva jelentkezik.
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; livestrong.com
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos