Az emésztőrendszeri autonóm neuropátia cukorbetegeknél
A cukorbetegségben szenvedőknél viszonylag gyakoriak a gyomor- és bélrendszeri tünetek, melyek gyakran a diabéteszes emésztőrendszeri autonóm neuropátia tüneteit mutatják. Ez a diabéteszes betegek mintegy 76 százalékában fordul elő.
A nyelőcső zavar részben a vagus ideg neuropátiájának következménye, mely tünetei közé tartozik a gyomorégés és a szilárd anyagok nyelésének nehézsége.
A gasztroparézis |
A gasztroparézis olyan neuropátiás betegség, mely során a táplálék lassabban, vagy egyáltalán nem távozik a belek felé. Hányingert, hányást, felfújódást okozhat, és nehezíti a vércukor szinten tartását. A hányingeres és hányásos epizódok napokon, sőt, hónapokon át tarthatnak, és ciklikusan is ismétlődhetnek. A gasztroparézisben szenvedő betegeknél nem ritka, hogy a hányadék több nappal korábbi ételt tartalmaz, emésztetlenlenül. |
Gasztroparézis, a gyomor ürítésének zavarai
A diabéteszes autonóm neuropátia károsíthatja a gyomorsavtermelést és a gasztointesztinális motilitást is, ami gasztroparézist okozhat, mely a cukorbetegek 50 százalékát érinti.
A gyomor kiürülése nagyban függ a vagus ideg funkciójától, melyet a diabétesz nagymértékben károsíthat.
Még az enyhe tünetekkel járó gasztroparézis is befolyásolja a tápanyag vékonybélbe szállítását, a vércukorszint széles tartományban való ingadozását és váratlan hipoglikémiás epizódokat okozhat. Inzulinnal kezelt cukorbetegeknél előfordulhat az inzulinigény hirtelen megváltozása. Ezért is fontos, hogy a kiszámíthatatlan vércukorszinttel rendelkező betegeket gasztroparézisre teszteljék.
Diabéteszes hasmenés, székrekedés
Az emésztőrendszeri neuropátia másik gyakori tünete a hasmenés illetve egyéb alsó gyomor-bél traktus problémák. A diabetikus hasmenés heves, vizes jellegű, főleg éjszakai hasmenésben nyilvánul meg, ami órákon vagy napokon át tarthat, illetve székrekedéssel felváltva jelentkezhet.Mindehhez gyakran hasi diszkomfort is társul. A diabéteszes hasmenés kifejlődésére jellemző a gasztrointesztinális motilitás csökkenése, a baktériumok elszaporodása, a hasnyálmirigy elégtelenség, a lisztérzékenység, a kóros só anyagcsere. A széklet inkontinencia a diabéteszes gasztrointesztinális neuropátia másik megnyilvánulása. Ennek oka az anális záróizom gyengülése, illetve a rektális idegek csökkent érzékelése.
A diabéteszes emésztőrendszeri neuropátia leggyakoribb problémája a székrekedés, mely a cukorbetegek közel 60 százalékát érinti. A súlyos székrekedés perforációt és széklet impaktációt (beékelődést) okozhat.
Tovább A diabéteszes neuropátia
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; medscape.com
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos