A gasztroparézis (gyomorürülési zavar) tünetei, okai és kezelése

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A gasztroparézis egy olyan állapot, melyben a gyomor izmai nem működnek megfelelően. Általában erőteljes izom-összehúzódások juttatják át a táplálékot az emésztőcsatornán, de gasztroparézis esetén a gyomorfal izmai csak gyengén vagy egyáltalán nem működnek. Ez akadályozza a gyomor megfelelő kiürülését, zavarja az emésztést, hányingert és hányást, vércukorszint-ingadozást okoz.

A gasztroparézis tünetei

Amennyiben a gyomor működése károsodik, az számos közvetlen emésztőszervi panaszt idéz elő, közvetve pedig további anyagcsereproblémák és hiánybetegségek tünetei is jelentkeznek.

A gasztroparézis ma még nem gyógyítható, de étrendi változtatásokkal és gyógyszerekkel enyhíthetők a tünetek.

A gasztroparézis okai

A vegetatív idegrendszer szabályozza a gyomorürülést elősegítő mozgást, a gyomorsav termelését és az emésztőenzimeket előállító mirigyeket. Amennyiben ezek az idegek károsodnak, az emésztési folyamat is elégtelenné válik.

A gasztroparézist leginkább a vagus ideg károsodása okozza. Mivel a sérült vagus ideg nem tud jelzést küldeni a gyomor izmainak, a táplálék nem kerül megfelelő módon a vékonybélbe.

Az idegkárosodás leggyakoribb oka a tartós (25 éve fennálló) cukorbetegség, de más idegrendszert érintő betegségek, műtétek is előidézhetik.

  • Diabétesz
  • Hasi műtét
  • Bizonyos gyógyszerek, melyek lassítják a gyomor ürítését: narkotikus fájdalomcsillapítók, antidepresszánsok
  • Bizonyos daganatos kezelések
  • Anorexia és bulimia
  • Scleroderma
  • Parkinson-kór
  • Hypothyreosis (pajzsmirigy-alulműködés)

Részletesen A diabéteszes gasztroparézis

A gasztroparézis számos szövődménnyel járhat

  • Fogyás – A gasztroparézis nehezíti az emésztést és a tápanyagok felszívódását, így fogyást okoz.
  • Gyomorbaktériumok túlzott elszaporodása – A gyomorban maradt étel erjedésnek indulhat, s megzavarhatja a jó és rossz baktériumok arányát. Ez lehetővé teszi a káros mikroorganizmusok elszaporodását.
  • Emésztetlen étel megkeményszik és a gyomorban marad – A gyomorban megkeményedő étel a bezoár, mely hányingert, hányást okoz, és életveszélyes lehet, ha megakadályozza az étel vékonybélbe jutását.
  • Vércukorszint ingadozás – Bár a gasztroparézis nem okoz cukorbetegséget, az elégtelen felszívódás kiszámíthatatlan vércukorszint ingadozást okozhat. Ugyanakkor a nem megfelelően ellenőrzött cukorbetegség tovább rontja a gasztroparézist.

Vizsgálatok és diagnózis

A gasztroparézis diagnosztizálásához több vizsgálatot is elvégeznek:

  • Ultrahangvizsgálat segítségével láthatóvá válik az orvos számára a gyomor mozgása, ezek rendellenessége.
  • A gyomor kiürítéséhez szükséges idő (tranzitidő) mérése kis mennyiségű radioaktív anyagot tartalmazó étel segítségével.
  • Endoszkópos vizsgálat: gyomortükrözés.
  • Laboratóriumi vizsgálatokkal (vér és széklet) a gasztroparézis szövődményei, hiányállapotok, anyagcserebetegségek diagnosztizálhatóak.

A gasztroparézis kezelése

A gasztroparézis kezelése az alapbetegség azonosításával kezdődik. Amennyiben cukorbetegség okozza a gasztroparézist, elsősorban a diabéteszt kell kezelni és a vércukorszint kontrollra törekedni.

Ezen túlmenően az alábbi kezelések a leggyakoribbak:

Étrendi változás – Ha könnyebben emészthető ételeket fogyaszt, nagyobb a valószínűsége, hogy elég kalóriához és tápanyaghoz jut.

  • Fogyasszon magas rosttartalmú zöldségeket és gyümölcsöket, de ne nyersen, hanem főzve vagy párolva.
  • Válasszon alacsony zsírtartalmú ételeket.
  • Fogyasszon sok levest és pépes ételt, mivel azt könnyebb emészteni.
  • Igyon vizet minden étkezésnél.
  • Evés után mozogjon keveset, például sétáljon egyet.
  • Csökkenteni kell az alkohol- és koffeinfogyasztást, mivel ezek tovább lassíthatják a gyomor motilitását.

Étrendkiegészítők - A gasztroparézis által okozott elégtelen tápanyagellátottság miatt hiányállapotok alakulhatnak ki, így szükség lehet például vitaminpótlásra, vaspótlásra.

Gyógyszerek – A gasztroparézis kezelésére szolgáló gyógyszerek leginkább a hányinger és hányás elleni, tüneti kezelésre szolgáló szerek, valamint a gyomor izmait stimuláló készítmények. A prokinetikumok olyan gyógyszerek, amelyek segítik a gyomor és a bélrendszer mozgását. Ezek a vényköteles gyógyszerek fokozzák az emésztőrendszer simaizmainak aktivitását, így elősegítik a táplálék gyorsabb áthaladását a gyomorból a vékonybélbe. Mellékhatásai lehetnek az álmosság, szédülés, hasi fájdalom, stb.

Sebészet – Ha a hányinger, hányás vagy alultápláltság kezelése nem megfelelő, akkor (bypass) műtéttel segítik a gyomorürülést.

Mesterséges táplálás - Súlyos esetben, mikor a beteg nem képes semmiféle ételt és italt fogyasztani, akkor az orron át történő vagy a szonda segítségével a táplálékot közvetlenül a vékonybélbe juttató mesterséges táplálás ad megoldást.

A neuropátia emésztőszervi tünetei
A neuropáthia a perifériás (környéki) idegeket érintő károsodás, amely szövődményként a tartósan cukorbeteg személyek 60-70%-át érinti. Több szerv működését érinti, ezen belül gyakori a nyelésért, a gyomorürülésért és a vastagbél működését felelős idegek károsodása. A diabéteszes neuropáthia emésztőszervi tünetei

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest