A diabéteszes retinopátia okai és típusai
A diabéteszes retinopátia fő oka a rosszul beállított vércukorszint és a magas vérnyomás. Ezek mellett vannak azonban más rizikófaktorok is, amelyek hozzájárulnak a retinopátia kialakulásához és a betegség súlyosbodásához. Melyek ezek?
Mitől alakulhat ki diabéteszes retinopátia?
Mint említettük, a betegség kialakulásának elsődleges oka a nem megfelelően kezelt cukorbetegség. Emellett vannak még egyéb rizikófaktorok is, amelyek például a következők lehetnek:
- Magas vérnyomás, mely a cukorbetegség alatt is fennáll
- Hormonális változások a serdülőkorban, illetve terhesség alatt
- Dohányzás
- Magas koleszterinszint
- Visszatérő hirtelen vércukorszint-csökkenés
- Vérszegénység
- Táplálkozási zavarok, elhízás
- Vesebetegség
Milyen típusai vannak a diabéteszes retinopátiának, és ezek hogy alakulhatnak ki?
1. Nem proliferatív diabéteszes retinopátia
Az érfalak különböző, a diabétesz miatt bekövetkezett változásai, pl. az érfalak fehérjék hatására történő „elcukrosodása” következtében először is a retina vérellátottsága csökken. Az ereken kidudorodások jelennek meg (mikroaneurizmák), amelyek kipukkannak, és bevérzéseket okoznak a retinán.
Később a diabéteszes retinopátia ezen formájánál folyadék, zsír és fehérje kerül a retinára a törékeny érfalakból. Így szövetközti folyadék gyülemlik fel (ödéma), és zsírlerakódás alakul ki. Ezek a jelenségek a retinára korlátozódnak, és többnyire semmilyen tünetet nem okoznak, amíg a sárgafoltot, az éles látás helyét (macula) nem érintik.
2. Proliferatív diabéteszes retinopátia
Ha a betegség előrehaladott állapotban van, érburjánzás (proliferáció) következik be, ezek az erek a rossz vérellátást igyekeznek ellensúlyozni. Mivel szintén károsodottak, ezek is könnyen kipukkannak. Az új erek az üvegtestbe nőnek, amiben ezáltal bevérzéseket okozhatnak, és hirtelen látásromlás következik be.
A diabéteszes retinopátia ezen típusánál az érdaganat egy további komplikációját jelenti a retinaleválás. Ha a daganat a szivárványhártyát (írisz) is eléri, ritka esetben a szem magas belső nyomásával járó zöld hályog (neovaszkularizációs glaukóma) kialakulását vonja maga után. A diabéteszes retinopátia gyakran a látóképesség tartós korlátozódásához vezet.
3. Diabéteszes makulopátia
A retinopátiának ez a típusa a makula károsodását okozza, ami az éles látás helye. A rossz vérellátás és a víz felgyülemlése (ödéma kialakulása) miatt a látósejtek a látás szempontjából legfontosabb helyen halnak el. Így azonnali kezelés nélkül a látás súlyosan károsodhat.
A nem proliferatív és proliferatív típus egyben stádiumbeosztás is, melyek közt az átmenet folyamatos a betegség súlyosbodásával. Makulopátia bámely stádiumban kialakulhat.
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de, Diabetische Retinopathie (DocCheck Flexikon)
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos