Diabéteszes neuropátia - A hipoglikémia észlelésének zavara

Dr. Felszeghy Enikő
szerző: Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus - WEBBeteg
frissítve:

Ha a vércukorszint 3,5 mmol/l (70 mg/dl) érték alá esik, gyengeségérzés, remegés, verejtékezés és szívdobogásérzés észlelhető a szervezetben. Azoknál a betegeknél, akiknél autonóm neuropátia alakult ki, a tünetek nem jelentkeznek, ami nehézzé teszi a hipoglikémia észlelését.

A hipoglikémia észlelésének nehézségét leggyakrabban a diabéteszes autonóm neuropátia okozza. Ennek megértéséhez ismerni kell azonban a hipoglikémia kialakulásának okait is.

A hipoglikémia kialakulásának okai

A hipoglikémia, amit alacsony vércukor- vagy vérglükózértékként is nevezünk, akkor alakul ki, ha a vér cukorszintje a normális érték alá esik. A cukor a szervezet fontos energiaforrása, amit az ételek elfogyasztásával tudunk biztosítani. Az ételek szénhidráttartalma jelenti a glükóz elsődleges forrását. A rizs, burgonya, kenyér, gabonafélék, tej, gyümölcsök és édességek szénhidrát gazdag táplálékok.

Az étkezések után a cukor bejut a véráramba és eljut a test sejtjeihez. A hasnyálmirigy által termelt inzulin segít a sejteknek, hogy a cukrot fel tudják használni energiaforrásként. Ha a szervezetbe több cukor jut, mint amire annak aktuálisan szüksége van, a szervezet az extra glükózt a májban és az izmokban glükogén formájában tárolja, amit aztán az étkezések között fel tud használni energia szolgáltatás céljából.

Ön tudja, mit kell tennie? Elsősegélynyújtás cukorbetegeknek

Ha a vércukorszint esni kezd, a glukagon és egyéb hasnyálmirigy hormonok érzik ezt a jelet és a máj a raktáraiban tárolt glukagon lebontásával glükózt juttat a véráramba, ezáltal a vércukorszint ismét normalizálódik.

Bizonyos diabéteszes egyéneknél a hipoglikémiára adott glukagon válasz elégtelen, és egyéb hormonok, mint például az adrenalin (epinephrin) is megemelheti a vér cukorszintjét. Ez azonban inzulinos vagy gyógyszeresen kezelt diabéteszes egyének egy részénél vércukorszint kiugrást okozhat.

A hipoglikémia hirtelen kialakulhat. Legtöbbször enyhe formában jelentkezik és kis mennyiségű szénhidrát-gazdag ételek fogyasztásával könnyen uralható. Ha nem kezeljük, súlyossá válhat és zavartsághoz, bizonytalansághoz vagy eszméletvesztéshez vezethet. A súlyos hipoglikémia görcsöt, kómát vagy akár halált is okozhat.

Felnőtteknél és 10 évesnél idősebb gyermekek esetében a hipoglikémia ritka. Ez alól kivételt képez a diabéteszes kezelésen átesett betegek köre.

A hipoglikémia tüneteit nem lehet észlelni diabéteszes neuropátia esetén

Tünetei között az éhség, a remegés, az idegesség, ingerlékenység, a verejtékezés, a szédülés vagy enyhe fejfájás, az álmosság, a zavartság, a beszéd nehezítettség, a nyugtalanság, a gyengeség említhető. Ezek azok a tünetek, amiket diabéteszes neuropátia esetén nem tapasztalunk, így a hipoglikémia következményeinek kivédése nehezítetté válik.

Ha a hipoglikémia alvás közben jelentkezik, a tüneteket kiabálás, rémálmok, hideg verejtékkel átitatott pizsama vagy hálóing és ébredéskor érezhető fáradtság, ingerlékenység vagy zavartság színesítheti. A hipoglikémia észlelésének idején a betegek felébrednek és kis mennyiségű szénhidrátgazdag ételek fogyasztásával uralhatják a problémát.

Ezzel megelőzve a másnap reggel jelentkező tüneteket és a hipoglikémia hatására kialakuló ellenreguláció (a vércukorszintesés miatt, a glukagon és egyéb hasnyálmirigyhormonok érzik ezt a jelet és a máj raktáraiban tárolt glukagon lebontásával glükózt juttatnak a véráramba) miatti magas ébredési vércukorértéket.

Mindezen mechanizmusok elégtelenek a diabéteszes autonóm neuropátia esetében.

Tovább A diabétesz kezelése

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest