A diabéteszes kóma előjelei és kockázati tényezői
A diabéteszes kómát a vércukorszint túl alacsony vagy túl magas szintje okozhatja. Kialakulása előtt jellegzetes tüneteket lehet észlelni.
Mitől alakul ki a diabéteszes kóma?
Az emésztés során a bevitt szénhidrátot a szervezet egyszerű cukrokká bontja le, mely a bélcsatornából felszívódba a véráramba jut. A cukormolekulák célsejtekhez való eljuttatásához, a glukózfelvételhez inzulin szükséges. Amennyiben a vér cukorszintje kóros mértékben csökken (hipoglikémia), vagy nagyon megnövekszik (hiperglikémia) diabéteszes kóma alakulhat ki.
A diabéteszes kóma előjelei
Hypoglikémiás kóma
A kórosan alacsony vércukorszint esetén kialakuló állapot, amely tudatzavarral társul. Leggyakoribb oka az inzulin vagy sulfonylurea típusú antidiabetikus készítmény nem megfelelő adagolása, vagy étkezés kihagyása.
Az alacsony vércukorszint tünetei: fáradtságérzés, remegés, verítékezés, hányinger, éhségérzet, ingerlékenység, koordinálatlan mozgás, szapora szívverés, ingerlékenység, fejfájás, dekocentráltság, továbbá tudatzavar.
Az előjelek jelentkezése estén fontos a kezelés megkezdése, így elkerülhető a diabéteszes kóma, az eszméletvesztés kialakulása. A hipoglikémia bevezető tüneteti esetén a beteg önállóan képes a rosszulét hárítására gyorsan felszívódó szénhidrát elfogyasztásával (szőlőcukor, tej, narancslé). Amennyiben már tudat zavar alakul ki, a beteg külső segítséget igényel. Eszméletvesztés esetén parenterális, infúzióban adott glukóz adása, kórházi megfigyelés szükséges.
Bővebben A hipoglikémia - Mi történik, ha leesik a cukrunk?
Hiperglikémiás kóma
A jelentősen emelkedett vércukorszinttel társuló tudatzavar. Ennek jele a szomjúságérzés, a gyakori vizelési inger, a hányinger, hányás, hasi fájdalom, a száraz meleg bőr, a kiszáradás tünetei.
Két formáját különböztetjük meg:
A hiperglikémiás ketoacidózis - Az inzulin hiánya miatt a vércukor kórosan megemelkedik, ketontestek halmozódnak fel a vérben, melynek következtében súlyos életveszélyes állapot, mélyülő tudatzavar lép fel. Jellemző a fenti tünetek mellett a beteg acetonos lehellete, és a jellegzetes, periódikus - úgynevezett Kussmaul típusú - légzés. Az 1-es típusú cukorbetegek körében alakul ki leggyakrabban, azonban az SGLT-2 gátló típusú vércukorcsökkentő kezelés mellett igen ritkán 2-es típusú cukorbetegség esetén is kialakulhat. Ellátása sürgőssgi ellátóhelyen, intezív osztályon történik.
Hyperozmolaris hyperglikémiás kóma - 2-es típusú idős, elesett, társbetegségben is szenvedő cukorbetegnél alakul ki. Jellemzője, hogy a vércukor a relatív inzulinhiány következtében extrém mértékben megemelkedik, savasodás, acidózis nem jön létre. Az igen magas vércukorszint miatt az ozmotikus nyomás megemelkedik, a sejtek glukóz hiánya mellett jelentős folyadék vesztés, kiszradás jellemzi. Jellemzője az elesett állapot, bágyadság, tudatzavar megjelenése.
Bővebben Diabéteszes ketoacidózis - Kómához is vezethet a cukorbaj
A diabéteszes kóma kialakulásának kockázati tényezői
A diabéteszes kóma kockázatát emeli, ha az inzulin adagolásával problémák léptek fel, heveny gyulladásos betegség alakult ki vagy valamilyen trauma érte a beteget, alkoholt vagy drogot fogyasztott.
Fontos tudni! Elsősegélynyújtás cukorbetegeknek
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus