Diabétesz és szívbetegség

Dr. Felszeghy Enikő
szerző: Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus - WEBBeteg
frissítve:

Cukorbetegség esetén nagyobb a kockázata a szív- és érrendszeri szövődmények kialakulásának, ezért a diabéteszes betegeknek nagyobb hangsúlyt kell fektetniük a megelőzésre.

A napi rutin részévé kell válnia az egészséges életmód és a rendszeres önellenőrzés megvalósításának.

Mérhető értékek

A vércukorszint mindennapos mérése mellett a betegnek ajánlott évente két alkalommal HbA1c-vizsgálatot végeztetnie, mert ez az érték megmutatja az elmúlt 2-3 hónap átlagos vércukorszintjét. Amennyiben a cukorbetegség mellett valamilyen szívbetegség lehetősége is fennáll, az eredmény az elfogadhatónál magasabb HbA1c-szintet jelez.

Cukorbetegeknél a 130/80 Hgmm vérnyomásérték fenntartása a cél, amelyet minden nap ellenőrizni kell. Emellett ajánlott a koleszterinszint éves megállapítása is. Megfelelő értéknek számít, ha az LDL nem éri el a 100 mg/dl-t, a HDL a férfiaknál 40 mg/dl feletti, a nőknél pedig 50 mg/dl feletti. A triglicerid szintje akkor megnyugtató, ha nem haladja meg a 150 mg/dl értéket.

Egészséges életmód

A fizikai erőnlét és a vérkeringés serkentése érdekében ajánlott napi félórát aktív mozgással tölteni. Ez lehet egy nagyobb séta vagy egyéb mozgásforma, amely a páciens személyiségének és állapotának megfelelő.

Az étrend kialakításakor törekedni kell a telített zsírok és a koleszterin mennyiségének csökkentésére. Az egyik legfontosabb célkitűzés az ideális testsúly elérése, amely szükség esetén speciális diétát és testedzést igényel. Ajánlott a magas zsírtartalmú tejtermékek, a vaj, az állati zsiradék, a kókuszolaj és a vörös húsok mellőzése. Az étkezési korpa, a zab és egyéb teljes kiőrlésű gabonafélék beiktatása, valamint a zöldségek és a gyümölcsök gyakori fogyasztása viszont az egészség megőrzését szolgálja.

A dohányzást mindenképp mellőzni kell, akár orvosi segítség közreműködésével. A kezelő orvos abban is tanácsot adhat, hogy a betegnek érdemes-e kis mennyiségben Aspirint szednie, amely a szakmai tapasztalatok szerint csökkenti a szívbetegség és a stroke kialakulásának kockázatát. Az orvos által előírt gyógyszereket a betegnek az utasításoknak megfelelően kell szednie.

Érelzáródás esetén

A cukorbetegség egyik káros következménye a koleszterin szintjének kóros megemelkedése, amely érelzáródást okozhat. Ha az erek állapota nem megfelelő, számos egyéb panaszt tapasztalhat a beteg.

Amennyiben az agyi erek vérellátása akadozik, agyi infarktus – úgynevezett stroke – alakul ki, amely az agyi funkciók súlyos károsodásával járhat, pl. a beszédközpont sérülésével.

Gyakori tünet a mellkasi fájdalom (angina), amely kisugározhat a végtagok és a hát irányába. Az általános közérzetet rontja a fokozott izzadás és a gyengeségérzet. Fizikai megterhelés esetén a fájdalom fokozódik, nyugalmi állapotban csillapodik, de ha nem kezelik megfelelően, egyre gyakrabban tapasztalhatja a páciens.

Amikor a szív nem kap elég vért, szívinfarktus alakul ki. Ilyenkor a beteg a mellkasi fájdalom mellett hányingerre, gyomorbántalmakra, nagymértékű elgyengülésre és izzadásra panaszkodhat. A tünetek fennállása esetén a betegnek azonnali orvosi ellátásra van szüksége.

Szívinfarktus figyelmeztető jelei
  • mellkasi fájdalom
  • fájdalom a karokban, a hátban, az állkapocsban vagy a nyakban
  • gyomorfájdalom vagy egyéb gyomortáji panasz
  • szapora légzés
  • izzadás
  • hányinger
  • fényérzékenység

Tovább Cukorbetegeknél a szívinfarktust nem mindig jelzik tünetek

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest